خبرهای تازه از افتتاح نمایشگاه پارچه در آنکارا ( 2022 )

 

 

 

 مجله بنیادی 

 

نمایشگاه اطلس پارچه در مجتمع ریاست جمهوری آنکارا افتتاح شد

 

به عنوان بخشی از پروژه "اطلس پارچه ترکیه" که تحت نظارت بانوی اول امینه اردوغان انجام می شود، "نمایشگاه اطلس پارچه" در 22 ژوئن در سالن نمایشگاه بشتپه در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا پایتخت افتتاح شد.

 

"اطلس پارچه های ترکیه" یک پروژه فرهنگی است که با هدف حفظ و توسعه فرهنگ بافندگی هزاران ساله ایجاد شده است که حافظه ملت ترکیه را شکل می دهد و نسلی به نسل با آگاهی اجتماعی انتقال می دهد و آن را به مردم می رساند. جهان "نمایشگاه اطلس پارچه" به عنوان اولین رویداد این پروژه برگزار می شود.

 

در این نمایشگاه 151 نوع بافت از مناطق مختلف ترکیه به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه پارچه‌های عثمانی از مجموعه مجموعه‌دار یوسف ایلیک نیز به نمایش گذاشته می‌شود. طرح‌های مهمت دمیر، مرت چلبی، سنم کولا و رومیسا کیش که بافت سنتی را به آینده منتقل می‌کنند نیز در بخش تونل زمان نمایشگاه به چشم می‌خورد. علاوه بر این، هنرمندان مشهوری از جمله Servet Senem Uğurlu، Aydın Uğurlu و Elisabeth Strub Madzar هنرهای بافندگی خود را در نمایشگاه به بازدیدکنندگان ارائه می دهند.

 

در چارچوب این نمایشگاه، پنل‌هایی با عناوین «ارزیابی بافت‌های سنتی و محلی از دیدگاه‌های مختلف» و «زنده نگه داشتن فرهنگ، صنعت بافندگی و نشانه‌های جغرافیایی» برگزار می‌شود که دانشگاهیان، نمایندگان دولت‌های محلی، نمایندگان صنعت نساجی، استادان بافندگی، چهره هایی از دنیای مد و طراحی در این پنل ها حضور خواهند داشت.

 

بانوی اول اردوغان طی سخنانی در مراسم افتتاحیه گفت که پروژه "اطلس پارچه های ترکیه" برای اولین بار بافته های محلی ترکیه را گرد هم می آورد و "نمایشگاه اطلس پارچه" نوید می دهد که هنر بافندگی ترکیه بدون از دست دادن اهمیت خود پایدار خواهد ماند. اردوغان با بیان اینکه بافتن همراه زندگی انسان است و تمام نقاط عطف زندگی با بافتن معنا پیدا کرده است، گفت: بافت فقط از نخ و نقش تشکیل نمی شود، بلکه با زندگی آمیخته است و در هر قسمت از آن اثری از خود بر جای می گذارد. "

 

وی با اشاره به اینکه پارچه بافی ترکی رگه‌های عمیقی از ماجراجویی ملت را در خود دارد، افزود: بافته‌هایی که در دوره سلجوقیان و عثمانی‌ها به شهرت رسید در جهان به «پارچه ترک» معروف بودند. بانوی اول کشور با اشاره به اینکه ده‌ها نوع بافندگی ترکی وجود دارد که در ادبیات به آن اشاره شده است، گفت: همه این ارزش‌ها مسیری را در جغرافیای ما ترسیم کرده‌اند، مثلاً نخ پنبه‌ی مدیترانه، پشم آناتولی شرقی. و ابریشم شمال غربی استان بورسا برجسته هستند، من معتقدم که همه این شگفتی ها دوباره از طریق این پروژه آشکار خواهند شد.

 

ما باید هنرهای سنتی خود را زنده نگه داریم و همچنین باید ذهن و روح نسل های جوان را با دنیای غنی معنایی این هنرها پرورش دهیم. مهم نیست که جهان چگونه تغییر می کند، سنت، هنر، صنایع دستی و تولید محلی باید همیشه زنده بماند. به همین دلیل، من پروژه اطلس پارچه ترکیه را بسیار ارزشمند می دانم.

 

اردوغان با بیان اینکه روندها با سرعت نور در دنیای مدرن در حال تغییر هستند، به کسانی که در این پروژه مشارکت داشتند تبریک گفت. وی ادامه داد: در چارچوب پروژه، مطالعه بسیار دقیقی برای شناسایی بافته‌های هفت منطقه ترکیه انجام شد که اکنون دنیای نساجی و مد می‌تواند سفرهای الهام‌بخشی را در مسیر این بافته‌ها در «پارچه‌ها» آغاز کند. نمایشگاه اطلس."

 

این نمایشگاه شش روز در هفته به مدت سه ماه قابل بازدید است.

سبد خرید