خلاقیت در هنر پارچه سازی و ایده از نقاشی و تذهیب (مجله بنیادی )

 

 

 

 

(مجله بنیادی )

هنر و خلاقیت در ایده هایی برای پارچه سازی 

 

هنرهایی در اطرف ما از سالیان سال در حال بوجود آمدن و تاثیر گذاری بر موضوعات مختلف اجتماعی  و سبک زندگی مردم در همه دنیا بوده و همچنان هم هست . هنرهایی بسیاری در دنیا به وسیله افراد و استغدادهای مختلف در حال ظهور و پدید آمدن بوده و همچنان هم در حال بوجود آمدن هستند . 

 

در تمدن ها و فرهنگ های مختلف همیشه ایده ها متنوع  و استفاده از خلاقیت برای خلق و آفرینش موضوعاتی که بیشتر آنها در ابتدا برای ایجاد ارتباط و  برای بدست آوردن روابط برای ساختن اجتماعات انسانی بود . در مرور زمان و با پیشرفت هایی که  برای انسان بوجود آمد به نوعی از امور برای بهبود سطح زندگی و زیبا تر کردن فضا تبدیل شد و نام آن را هنر نهادند . 

 

هنر از ابتدا در وجود انسان بود و با او همراه بود و با توجه به اتفاقات و موضوعات که برای او رخ میداد با ایده های بسیار ساده و ابتدایی و بدون انگیزه مشخصی از حس و احساسات خود برای خلق  آثار زیبا از آن استفاده می نمود . 

 

ایران و تمدن ایرانی در همه موضوعات در بین تمدن ها و فرهنگ های مختلف  پیش تر و از همه جلو تر گام برداشته است . در تمدن ایران و آثاری که در تمدن ایران بوده است می توان به این موضوع رسید که ایران و هنر ایرانی بیشترین تاثیر را بر هنر و هنرمندان و فرهنگ ها و تمدن های دیگر داشته است و همچنان این تاثیر پابرجا است . 

 

هنرمندان ایرانی با ایده ها و خلاقیت های شگفت خود و ایده ها و ایده سازی های ناب خود و بروز آن در هنر های متعدد خود بر این امر تاکید بسیار نهاده اند . هنرهای مختلف در ایران به بالاترین سطح و کیفیت اجرا و بوجود آمده و می آید . هنرهایی همچون :

مینیاتور 

تذهیت 

سفال 

نقاشی 

 خوشنویسی 

پارچه سازی 

ابریشم سازی و کار ابریشم ریسی 

و هنرهای نو که در سالیان اخیر بی نهایت باعث اتفاقات عالی برای ایران و ایرانی شده است . 

 

در بین این هنر ها هنر پارچه سازی که سابقه بسیار طولانی و با اهمیتی در ایران دارد و مرکز آن شهرستان و استان یزد که از دیر باز و از دوره جاده ابریشم تاثیر بسیار بر صنعت پارچه از ایران تا چین و بیشتر کشور داشته است می توان نام برد . 

 

در این هنر و در بین هنرمندان این صنعت در این استان یکی از بیشترین تاثیراتی که برای طراحی برده شده است ایده های خلاقانه و استفاده از هنر تذهیب و مینیاتور برای خلق پارچه هایی بسیار زیبا و نفیس بوده است ابریشم بافی و ترمه بافی و دارایی بافی بیشترترین تاثیر را از این هنر ( تذهیب و نقاشی مینیاتور ) را برده اند و این اهمیت و زیبایی را به همه جهان هم فرستاده اند . 

 

تاثیر هنر و هنر نقاشی و تذهیب بر هنر پارچه سازی ایرانی تا اندازه ای است که در بیشتر فرهنگ های دیگر و در کشورهای مختلف تاثیرات بسیاری را آن دارند و ایده های را برای خود استفاده می نمایند . 

 

قسمت اول مبحث پارچه سازی 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید