چرا باید از پاریس بیشتر یاد کنیم . ( 2022)

 

مجله بنیادی 

 

 

چگونه پاریس در دهه 1920بر جامعه و صنعت مد تاثیر گذاشت

 

 

چگونه مد پاریس در دهه 1920 بر جامعه ما تأثیر گذاشت؟

 

دهه 1920 در پاریس یکی از محوری ترین نقاط تأثیر این کشور در جهانی شدن است.

 

مد شاخه‌ای مهم و با اهمیت بود که از طریق آن این نفوذ جهانی به رسمیت شناخته شد و یک بار برای همیشه ثابت کرد که پایتخت فرانسه بازیگری جدی در صنعت مد دنیای غرب است.

 

زمانی که جنگ جهانی اول به پایان رسید، مردم فرانسه آماده زندگی متفاوتی بودند.

 

مردانی که در نقش سرباز به جنگ رفته بودند از نبرد بازمی‌گشتند، برخلاف جامعه‌ای که قبلاً در آن زندگی می‌کردند، به طرز محسوسی شیفته ایده یک جامعه برابری‌خواه شدند. زنان و مردان از نظر اقتصاد برابرتر می شدند و مد یکی از اولین حاملان این مرز جدید بود.

 

ظهور طبقه متوسط ​​شهری در فرانسه باعث شد که زنان بیشتر و بیشتر اجازه داشته باشند به مردان در کارخانه ها بپیوندند. در پاریس، زنان شروع به قرض گرفتن لباس‌ها از کمد همتایان مرد خود باشند تا بهتر در پویایی فضای کار جا بیفتند.

 

به آرامی اما مطمئناً زنانی را می‌توان دید که با افتخار در خیابان‌ها راه می‌رفتند و به جای دامن و لباس‌هایی که در آغاز قرن مرسوم بود، شلوار، پیراهن‌های یقه‌دار، و حتی بلیزر به تن می‌کردند. کت و شلوارها دیگر مختص مردان نبود، ایده "یونیسکس" بودن لباس به واقعیت تبدیل شده بود.

 

این روندها مانند آتش سوزی در صحنه زندگی شبانه پس از جنگ گسترش یافت، و حتی مد شد که زنان موهای خود را بسیار کوتاه بپوشند، همانطور که مردان می توانند.

 

ظهور کوکو شانل

یکی از انقلابیون دهه 1920 در پاریس، گابریل «کوکو» شانل بود. تأثیر او در مد تا به امروز بازتاب جامعه مدرن است.

کوکو شانل نیاز و تمایل به نمایندگی برابری بیشتر برای زنان را پذیرفت و آن را در مد منعکس کرد. مجموعه‌های او به دلیل عاری بودن از همه محدودیت‌های جنسیتی قبلی و انتظارات در مورد معنای «نمایندگی یک زن» بدنام بودند.

 

شانل کرست های خفه کننده و لباس های تنگ را کنار زد. او جادار بودن لباس‌های گشاد و روشی را که می‌توانست روی منحنی‌های یک زن بپوشد بدون اینکه زندان پارچه‌ای تشکیل دهد، می‌پذیرد. و با ایده های خود مدل های متفاوت را به زنان ارائه میدهد.

 

دهه 1920 در پاریس اولین باری بود که زنان غربی کمربند می بستند. امروزه پوشیدن آن چیزی غیر زنانه بوده است. کمربند برای مردان بود زیرا شلوار می پوشیدند، برای زنان اضافه کردن کمربند به لباسهای  خود به عنوان اکسسوری روی دامن، کت و شلوار، پیراهن های سایز بزرگ و غیره در زنان بعد از جنگ دیگر یک ناهنجاری نبود و به یک المان مهم تبدیل شده بود. .

 

کوکو شانل همچنین با استفاده از یونیفرم‌های نیروی دریایی مردانه به عنوان الهام‌بخش مجموعه‌ای از لباس‌ها که به سرعت تبدیل به اقلام ضروری برای کمد لباس زنانه مدرن شد، دست به کار شد.

 

روندهایی که در آزمون زمان مقاومت کردند

 

همه روندهای انقلابی ذکر شده در بالا را می توان نمونه هایی از مد در مقابل آزمون زمان دانست، زیرا همه آنها تا به امروز جزء لاینفک در چارچوب مد زنانه باقی مانده اند.

 

با این حال، تنها لباس زنانه مردانه نبود که توانست راه خود را به جامعه معاصر باز کند.

 

وقتی کسی به دهه 1920 فکر می کند، سخت است که به مد فلپر فکر نکنیم. در حالی که برخی از زنان می‌پذیرفتند که بتوانند با لباس‌های مردانه و گشاد خود را بپوشانند، برخی دیگر ایده نشان دادن پوست بیشتری را پذیرفتند که قبلاً از نظر اجتماعی قابل قبول بود.

 

این روند مد در همه دنیا با پاریس و مد فرانسوی  شناخت شد و در دهه 1920مد و صنعتی بسیار تاثیر گذار بعد از جنگ برای مردم همه دنیا به ارمغان آورد . تاریخ مد با فراز و نشیب های بسیاری همراه است که پاریس در بالاترین نطقه آن در 1920  قرار دارد

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید