شانل - برندی که انقلاب به پا کرد ( 2022)

 

مجله بنیادی 

 

 

 

زن در برند کوکو شانل 

 

 

  1. مقدمه

زنان برند شانل همه عناصر لباس را با کفش ها در سبک زندگی خود هماهنگ می کنند ( دریسکول-

ص145 . 2010 )

یک مثال ، شانل به عنوان هنرمند و هنرمند به عنوان یک مدل در ذهن شانل ترسیم می شود.

 

گابریل شانل به عنوان یک نماد و برجسته ترین زن در صنعت و دنیای مد است. او که در سال 1883 و بعد از جنگ جهانی اول به موقغیت دست یافت اصلا جای برای بحث زیاد ندارد و بسیار منحصر بفرد است. او با  توجه به شخصیت و نوع کار و نبوغ سرشار خود در طراحی لباس و مد بدون درنظر گرفتن تنظیمات و رویدادهای تاریخی در مسیر زندگیش منحصر بفرد بود و ایده ها خود را به بالترین سطح و قدرت اجرا میکرد.

دریسکول مدعی است که "زن ساخت شده با ایده های شانل خود نوعی هنر مدرن است." ( دریسکول- کتاب زن شانل ص 137 (2010)

همیشه ارتباط بین طراحان برند شانل و تولید کنندکان و مجموعه کاری شانل در چرخش است و با این چرخش در این برند نوع خاصی از طراحی کلاسیک و کلاسیک نوستالژی و دوران های قدیمی تر را در ذهن ایجاد می کند. این حرکت بیانگر نوعی از بی زمانی و خاص بودن و درک مشترک بین فرهنگ و جامعه در برند شانل است. این بی زمانی به نوعی با نوشته های های شکسپیر مقایسه می شود.

تاریخ و زمان مد بعد از برند شانل و برند کوقژه (courreges) دچار تغییر شد و این نشان دهنده که

زنانی که قبلا زندگی کردن و زنان که در مسیر تاریخ بوده و هستند میدادند که این تحولات و مدرنیته در تاریخ لباس چگونه ایجاد شده و به وسیله کدام برند بوده است و چگونه بر زندگی اشراف و بورژوازی ها مردم طبقه اشراف و مالکان زمین  تاثیر گذاشته است. ( بارتس-ص 101 . 2004 )

 

 

 

 

در برند شانل زیبایی شناسی بر مبنای اصول و فرم و داشتن تناسب اندام است و داشتن ظاهری با اندام خوب است. در ساختار برند شانل موضوع است که زن در دوران اشرف زادگی و در قرون وسطی بیشتر از حد معمول به تفریح و شادی و خوشگذارنی و تغدیه خوب اهمیت میداد و بر همین اصل فرم و اندامی کاملا متفاوت را داشت و برای رفع این ایرادات به سراغ کن ها و کرست ها که اصولی از لباس مردان بود میرفت تا عیب های اندامی را رفع نماید. با ورود به قرن بیستم و با تغییر در روند زندگی و سبک زندگی همه افراد در همه فرهنگ ها و جوامع استایل و اندام از اهمیت بالاتری برخوردار شد. این روند در طی جنگ جهانی با موضوعاتی که در طی آن رخ میدهد به این موضوع که جیره بندی و تهیه غذا و مواد خوراکی سخت تر شد هم بر این روند تغییر اندام کمک کرد و شانل هم از این روند ایده های بسیاری برای زنها ایجاد نمود.

با ورود به قرن بیستم و تاثیر پذیری بیشتر افراد مختلف بخصوص زنان از سلیبریتی های مشهور روند تهیه لباس و تغییر در اندام برای زنان بیشتر شد و لباس ها و ایده های شانل بیشتر کاربردی شد.این موضوع که در اقتصاد ماقبل دوران سرمایه داری به مردم آموخته بود به خصوص به طبقه فقرا که فقط لوازم و وسایل مورد نیاز را باید نگه داشت و آنها را استفاده نمود. ( دیویس 2006 )

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید