چگونه "پیراهن صدادار" نیوکاسل ورزش های زنده را برای طرفداران ناشنوا متحول می کند (2024 )

 

 

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

این پیراهن نوآورانه که توسط CuteCircuit ساخته شده است، از فناوری لمسی پیشرفته برای ترجمه صداهای استادیوم به احساسات فیزیکی همه جانبه استفاده می کند.

 

بخش بزرگی از هر رویداد ورزشی زنده، که اغلب نادیده گرفته می شود، سمفونی صداهایی است که ما را احاطه کرده اند: شعارها، کف زدن ها، هلهله ها، ناله ها، و حتی بوق ها.

 

اما برای کسانی که ناشنوا یا کم شنوا هستند، این تجربه برق‌آور تا به حال خالی بوده است.

 

در اولین نوآوری در نوع خود، نیوکاسل یونایتد F.C. یک قطعه انقلابی از فناوری پوشیدنی را برای طرفداران ناشنوای خود معرفی کرده است: "پیراهن صدا".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این پیراهن که شبیه یک پیراهن معمولی فوتبال است، شرکت کنندگان در مسابقه را قادر می سازد تا هیاهوی پارک سنت جیمز را "احساس" کنند و به ایجاد یک تجربه زنده همه جانبه تر کمک کند.

 

CuteCircuit در حال تست پیراهن های صوتی نیوکاسل یونایتد

تست CuteCircuit پیراهن های صوتی نیوکاسل یونایتد اعتبار: CuteCircuit

پیراهن صدا که توسط اولین برند مد فناوری پوشیدنی جهان، CuteCircuit ساخته شده است، سیگنال‌های صوتی را از میکروفون‌هایی که به صورت استراتژیک در اطراف استادیوم قرار گرفته‌اند را به حس لمس تبدیل می‌کند.

 

 

 

 

 

 

فرانچسکا روزلا، بنیانگذار CuteCircuit در کنار رایان گنز، با یورونیوز فرهنگ به اشتراک گذاشت: «برای ما به عنوان طراحان و همچنین مخترعان واقعاً شگفت‌انگیز است که می‌بینیم فناوری ما می‌تواند تأثیر مثبتی بر زندگی یک فرد، به‌ویژه فردی واقعاً جوان داشته باشد».

 

 

 

 

چگونه پیراهن به وجود آمد

مفهوم پیراهن صدا از یکی از اختراعات قبلی CuteCircuit، پیراهن در آغوش گرفته شد، که به افراد اجازه می‌دهد در فواصل طولانی آغوش بفرستند.

 

"پس از چند سال از توسعه پیراهن آغوش، سالن‌های کنسرت شروع به تماس با ما کردند. آنها گفتند، "ما چند نفر با دوستان ناشنوا داریم که دوست دارند تجربه کنسرت را با آنها به اشتراک بگذارند. آیا فکر می‌کنید می‌توانند از آغوش استفاده کنند. پیراهن برای احساس موسیقی؟ و ما فکر کردیم، "بله، این واقعاً ممکن به نظر می رسد"، Genz توضیح می دهد.

 

به دنبال این موفقیت، نیوکاسل یونایتد و اسپانسر آنها سلا با یک چالش جدید به CuteCircuit نزدیک شدند: آیا می توانند فضای ورزشگاه را برای هواداران ناشنوای خود زنده کنند؟

 

 

 

 

 

 

 

شرکت فناوری برای این کار آماده بود. چیزی که آنها ایجاد کردند یک پیراهن صوتی با طراحی سفارشی بود که قادر بود صداهای متنوع استادیوم عظیم 55000 نفری باشگاه را به تصویر بکشد و آنها را به بازخورد لمسی برای پوشنده تبدیل کند.

 

"احساس می‌کنی ورزشگاه را پوشیده‌ای"

پیراهن بسیار فراتر از یک وسیله ساده است که فقط در لحظات بلندتر می لرزد. پارچه هوشمند با شبکه‌ای از محرک‌ها تعبیه شده است که صداهای ورزشگاه را بر روی بدن کاربر ترسیم می‌کند. این نقشه برداری به قدری دقیق است که هواداران می توانند متوجه شوند که صدا از کجای استادیوم می آید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"هر چیزی که در سمت جنوبی استادیوم اتفاق می افتد، شما آن را در سمت راست احساس می کنید. و هر چیزی که در سمت شمالی استادیوم باشد، آن را در سمت چپ احساس می کنید. بنابراین می توانید در واقع بگویید که فعالیت کجاست. در داخل استادیوم اتفاق می افتد فقط بر اساس آنچه در پیراهن احساس می کنید" Genz توضیح می دهد.

 

این پیراهن همچنین صدا را بر اساس فرکانس متمایز می کند و غوطه وری پوشنده را بیشتر می کند. صداهای با فرکانس بالا، مانند کف زدن، در بالای پیراهن احساس می‌شود. صداهای با فرکانس پایین‌تر، مانند فریاد زدن یا پا زدن، پایین‌تر و نزدیک‌تر به روده شما حس می‌شوند.

 

 

قابل توجه است که پیراهن صدا نیز کاملاً بی سیم است. تمام این فناوری در خود پارچه ادغام شده است و آن را مانند یک پیراهن معمولی به نظر می‌رسد.

 

آینده ای که در آن هیچ هواداری در حاشیه باقی نمی ماند

پیراهن صدا در 13 آوریل در جریان درگیری نیوکاسل با تاتنهام هاتسپور عرضه شد و اولین طعم این فناوری را به طرفداران ناشنوا داد.

 

این یک موفقیت چشمگیر بود. روزلا منعکس می کند: "بازخورد آنها واقعا شگفت انگیز بوده است. یکی از رایج ترین نظرات کاربران این است که آنها احساس ارتباط بیشتری می کنند، که برای ما باورنکردنی است. برای یک فرد ناشنوا که در نهایت احساس ارتباط و غوطه ور شدن در بازی می کند، احساس می کند مانند آنهاست. واقعاً برای اولین بار بخشی از آن هستیم، جاه طلبی ما بود."

 

 

 

 

او می افزاید: "بعضی از بچه ها حتی می گویند: "این زندگی من را تغییر داد. احساس می کنم اکنون بخشی از تیم هستم."

 

پاسخ بسیار مثبت طرفداران و جامعه گسترده تر، آینده روشنی را برای این نوع فناوری نشان می دهد و نیوکاسل یونایتد F.C. علناً باشگاه‌های دیگر را تشویق به پذیرش طرح‌های مشابه کرده‌اند.

 

 

 

 

 

سبد خرید