ایده بازیافت در Levi’s، Adidas، Zara برای جلوگیری از هدر رفتن تریلیون ها دلار به سرعت (2024 )

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

 

 

ایده بازیافت در Levi’s، Adidas، Zara برای جلوگیری از هدر رفتن تریلیون ها دلار به سرعت

 

 

صنعت مد یک مشکل زباله بسیار شناخته شده دارد.

 

به گفته مک کینزی، تقریباً تمام (تقریباً 97٪) لباس‌ها در نهایت به محل دفن زباله می‌روند، و طولی نمی‌کشد تا چرخه عمر جدیدترین لباس‌ها به پایان برسد: 60 درصد لباس‌های تولید شده در عرض 12 به محل دفن زباله می‌رسند. ماه از تاریخ تولید آن

 

در دو دهه اخیر، این روند مربوط به تولید پوشاک با ظهور فست مد، تولید چند ملیتی و معرفی الیاف پلاستیکی ارزان‌تر، شتاب زیادی یافته است.

 

 

 

 

 

به گفته سازمان ملل، صنعت مد چند تریلیون دلاری در انتشار گازهای گلخانه ای قابل توجهی بین 8 تا 10 درصد از کل انتشار جهانی نقش دارد. این بیشتر از مجموع همه پروازهای بین المللی و حمل و نقل دریایی است. و همانطور که سایر صنایع در راه حل های کاهش کربن پیشرفت می کنند، پیش بینی می شود ردپای کربن مد رشد کند - پیش بینی می شود تا سال 2050 بیش از 25٪ از بودجه جهانی کربن جهان را تشکیل دهد.

 

صنعت پوشاک می خواهد در مورد بازیافت جدی گرفته شود، اما حتی ساده ترین راه حل ها نیز جواب نداده اند. به گفته کارشناسان پایداری، 80 درصد از پوشاک Goodwill به آفریقا می رود زیرا بازار دست دوم ایالات متحده نمی تواند موجودی را جذب کند. حتی سطل های زباله محلی به دلیل پیچیدگی زنجیره تامین داخلی و سرریز لباس به آفریقا می فرستند.

 

 

 

 

 

تا کنون، تغییر شکل لباس‌های قدیمی به لباس‌های جدید، به سختی در این صنعت تاثیرگذار بوده است. طبق گفته های McKinsey Sustainability، در حال حاضر، کمتر از 1٪ از منسوجات تولید شده برای پوشاک به لباس های جدید بازیافت می شود که هزینه آن 100 میلیارد دلار در سال فرصت درآمدی است.

 

یکی از مشکلات بزرگ، اختلاط منسوجات است که امروزه در فرآیند تولید رایج است. با ترکیب اکثر منسوجات در صنعت مد، بازیافت یک الیاف بدون آسیب رساندن به دیگری دشوارتر است. یک ژاکت معمولی می تواند شامل چندین نوع الیاف مختلف از جمله ترکیبی از پنبه، ترمه، اکریلیک، نایلون و اسپندکس باشد. هیچ یک از الیاف را نمی توان در یک خط لوله بازیافت کرد، همانطور که از نظر اقتصادی در صنعت فلزات انجام شده است.

 

 

 

 

 

 

 

پل دیلینگر، رئیس نوآوری محصول جهانی در Levi Strauss & Co می‌گوید: «شما باید پنج الیاف کاملاً ترکیب شده را جدا کنید و آنها را به پنج سناریوی بازیافت مختلف بفرستید تا بیشتر ژاکت‌ها را بازیابی کنید.

 

چالش بازیافت لباس به استارت آپ ها کمک می کند

پیچیدگی مشکل بازیافت مد پشت مدل‌های کسب‌وکار جدیدی است که در شرکت‌هایی مانند Evrnu، Renewcell، Spinnova و SuperCircle و برخی از عملیات‌های تجاری بزرگ جدید ظهور کرده‌اند.

 

Spinnova امسال با بزرگترین شرکت خمیر و کاغذ جهان، سوزانو، برای تبدیل چوب و ضایعات به الیاف نساجی بازیافتی شریک شد.

 

 

 

 

 

 

سخنگوی اسپینوا گفت: «افزایش نرخ بازیافت پارچه به منسوجات در قلب این موضوع قرار دارد. او گفت: «محرک اقتصادی بسیار کمی برای جمع‌آوری، دسته‌بندی، خرد کردن و عدل‌بندی زباله‌های نساجی وجود دارد، که اولین گام در حلقه بازیافت است.

 

 

 

بخشی از مقاله بازیافت در برندهای مد پایدار 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید