فناوری و بیوهکرها ( 24-2023 )

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

چه چیزی در حال حاضر ترند است؟

Biohacking - یا ارتقای بیولوژیکی DIY - در سراسر جهان محبوبیت پیدا می کند. بیوهکرها از فناوری برای اصلاح بدن خود به دلایل زیبایی شناختی و/یا عملکردی استفاده می کنند.

 

چرا مهم است؟

هدف جنبش بیوهکرها این است که به مردم این قدرت را بدهد تا از طریق دسترسی به آخرین پیشرفت‌های بیولوژیکی، ژنتیکی و فناوری که علم ارائه می‌کند، سرنوشت بیولوژیکی خود را طراحی کنند.

 

هکرهای زیستی بر این باورند که اطلاعات ژنتیکی و پیشرفت‌های بیولوژیکی باید دموکراتیک و «منبع باز» باشند تا افراد بتوانند (به صورت ارگانیک یا غیرارگانیک) مطابق با طراحی هوشمند خود تکامل یابند. آنها توسعه دموکراتیک و فن آوری DIY نژاد بشر را تشویق می کنند.

 

 

 

 

 

بیشتر بیوهکرها خودآموز هستند و با تمرین روی بدن خود یاد می گیرند.

 

هک‌های زیستی از موارد پوچ (مانند کاشت چراغ‌های چشمک‌زن در دستان خود برای سرگرمی) تا مبتکرانه (دستگاه‌های DIY که افراد را قادر می‌سازد صداها را ببینند یا رنگ‌ها را «شنوند» متغیر است.

 

زیر قبیله های جنبش بیوهکر عبارتند از:

 

 

 

 

Bio-Punks: یک خرده فرهنگ آنارشیستی که از اصلاحات بدنی به سبک سایبورگ، مانند جواهرات با نور کاشته شده یا وسایل کار به دلایل زیبایی شناختی یا عملکردی استفاده می کند.

Grinders: یک بادی هکر آنارشیست از بیو پانک ها که فناوری کاربردی سایبرنتیک را در بدن خود کاشته می کنند تا به سایبورگ های زنده تبدیل شوند. دستگاه‌های فن‌آوری DIY کاشته‌شده با جراحی به عنوان "wetware" شناخته می‌شوند و شامل کاشت ریزتراشه‌های RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) در دست‌ها و قرار دادن آهن‌ربا در نوک انگشتان هستند.

زیست‌شناسان خودت را انجام بده: یک جنبش اجتماعی بیوتکنولوژیک است که در آن افراد با استفاده از روش‌های مشابه مؤسسات تحقیقاتی رسمی، زیست‌شناسی و ژن‌ها را روی خودشان مطالعه و تمرین می‌کنند.

Nutrigeomicists: افرادی که از "Nutrigenomics" - یعنی غذا، مکمل ها و تغذیه کنترل شده - برای "هک کردن" زیست شناسی خود برای بهبود سلامت و طول عمر خود استفاده می کنند.

فراانسان گرایان منبع باز: فراانسان گرایان معتقد به افزایش عمر، سلامت و شادی انسان با هدف نهایی پایان دادن به رنج و دستیابی به جاودانگی هستند. فراانسان گرایان منبع باز معتقدند که افراد باید به فناوری هایی مانند مهندسی ژنتیک، تغییرات سایبورگ و رابط های مغز و عصبی دسترسی داشته باشند که می تواند به اهداف فراانسانی کمک کند.

 

 

 

 

اثر پروانه چیست؟

ایلان ماسک پیشنهاد کرده است که در آینده، انسان ها برای رقابت با هوش مصنوعی باید تراشه های کامپیوتری را در مغز خود کاشته کنند. او قبلاً در یک سرمایه گذاری به نام Neuralink سرمایه گذاری کرده است تا دقیقاً این کار را انجام دهد.

 

در عین حال، فناوری ویرایش ژن CRISPR به این معنی است که نوزادان طراحی شده  اکنون یک واقعیت هستند.

 

با پیشرفت سریع فناوری بیولوژیکی و سایبورگ، افرادی که به این فناوری‌ها دسترسی ندارند، می‌توانند خود را پشت سر سایبورگ‌های فوق‌انسانی بگذارند که می‌توانند خود و فرزندانشان را تقویت کنند.

 

هکرهای زیستی بر این باورند که دموکراتیک کردن فناوری، از طریق یادگیری، آزمایش و به اشتراک گذاری دانش، بهترین راه برای جلوگیری از نابرابری دیجیتال و ژنتیکی است.

 

 

 

 

 

پیشگامان

از آگوست 2018 تا امروز بسیاری از هنرپیشه و افراد مشهور و تاثیر گذار برای کاشت این تکنولوژی ها در بدن خود اقدام نموده اند و باعث تغییرات بسیاری در روند علم و فناوری شده اند که به پدید آمدن فناوری های تکنولوزیکی و بهداشتی و درمانی رسیده از از جلمه، کیم کارداشیان و کریسی تیگن تصاویری از خود را در حالی که ظاهراً جواهراتی به سبک الکترونیکی بیوپانک کاشته شده بودند، در فید رسانه های اجتماعی مربوطه خود منتشر کردند. معلوم شد که این پست‌ها اخبار جعلی هستند - یک شیرین کاری تبلیغاتی برای یک پروژه هنری به نام A.Human که پتانسیل آینده ایمپلنت‌های بیولوژیکی را به عنوان هنر بدن بررسی می‌کند. اخبار جعلی یا نه، این کمپین نشان می دهد که زیبایی شناسی بیوپانک به خوبی در راه تبدیل شدن به جریان اصلی است.

 

 

در جنبه جدی‌تر جنبش biohacker، Jasmine Idun Isdrake یک طراح بازی سوئدی، سخنران عمومی و فعال سایبورگ است. او آزمایشگاهی را در سوئد راه‌اندازی کرده است که در آن هنرمندان، دانشمندان و فن‌آوران می‌توانند ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند و با پروژه‌های هک زیستی زیبایی‌شناختی و کاربردی آزمایش کنند. هک‌های بدن خود یاسمین شامل دستگاه‌هایی است که به او اجازه می‌دهد با دستانش موسیقی پخش کند، ایمپلنتی که تعداد ضربان قلبش را شمارش می‌کند و ابزاری که به او کمک می‌کند تا مسائل مربوط به تنوع عصبی خود را هنگام حضور در جمع تنظیم کند. Jasmine صراحتاً در مورد این واقعیت صحبت می کند که افراد باید به فناوری بیو هک دسترسی داشته باشند تا در آینده طراحی هوشمندانه افراد - و به طور کلی نسل بشر - به شرکت ها و دولت های بزرگ واگذار نشود.

 

 

 

 

 

نقاط مهم جهانی

Epicenter، یک فضای کار مشترک که بر رشد و تسریع استارت‌آپ‌های فناوری در سوئد تمرکز دارد، جنبش جهانی هک زیستی را رهبری می‌کند. Epicenter زمانی خبرساز شد که به مستاجرین ریزتراشه‌های RFID برای دسترسی به دستگاه‌های امنیتی و خودکار ساختمان اداری ارائه کرد.

 

سیستم آموزش عالی سوئد به طور فعال دانشجویان را تشویق می کند تا از طیف گسترده ای از دوره های تحصیلی - از فناوری گرفته تا هنر - برای تکمیل واحدهای تحصیلی خود انتخاب و انتخاب کنند. نتیجه یک نسل جوان توانمند مجهز به مجموعه مهارت های ترکیبی بسیار مرتبط است. جای تعجب نیست که سوئد بستر مناسبی برای رشد فرهنگ بیوهکر در آن است.

 

 

سبد خرید