12 روند برتر فناوری که در سال 2023 باید مراقب آنها بود

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

محاسبات خودکار، هویت های دیجیتال، محل کار مجازی و هوش مصنوعی مسئول همه در 12 ماه آینده به منصه ظهور خواهند رسید.

 

به گفته گارتنر، پیش‌بینی می‌شود که با افزایش سرعت تحول دیجیتالی برای جبران اثرات همه‌گیری و عدم اطمینان اقتصادی، هزینه‌های جهانی برای فناوری اطلاعات در سال آینده با حدود 5 درصد افزایش به 4.6 تریلیون دلار برسد.

 

اختلالات بازار ناشی از کووید و پذیرش گسترده مدل‌های کاری ترکیبی، روند را سریع دنبال کرده است.

 

جان دیوید لاولاک، معاون پژوهشی و تحلیلگر برجسته گارتنر، گفت: «تلاطم اقتصادی زمینه سرمایه‌گذاری‌های فناوری را تغییر می‌دهد، هزینه‌ها را در برخی زمینه‌ها افزایش می‌دهد و در برخی دیگر کاهش را تسریع می‌بخشد».

 

در میان افزایش بودجه تحول دیجیتال و ظهور آخرین نوآوری ها، The National به 12 روند فناوری برتر برای سال آینده نگاه می کند.

 

پرداخت های دیجیتال برای تبدیل شدن به یک نرمال جدید

در سطح جهانی، همه‌گیری کووید-19 به دلیل افزایش آگاهی در مورد شیوع عفونت از طریق اسکناس و پول پلاستیکی، به پذیرش پرداخت‌های دیجیتال، به‌ویژه پرداخت‌های بدون تماس دامن زد.

 

یک مشتری از تراشه پرداخت بدون تماس در کارت ویزا برای خرید بنزین در ریجلند، می سی سی پی استفاده می کند. AP

 

آنودیپ پرهار، مدیر عملیات دیجیتال در Entrust، یک شرکت مستقر در مینه‌سوتا که نرم‌افزار و سخت‌افزار مورد استفاده برای انتشار را ارائه می‌دهد، گفت: در سال 2023، بانکداری مصرف‌کننده در ابتدا به تعاملات دیجیتالی خواهد پرداخت، اما این تجربه دیجیتالی باید در پایه خود امنیت داشته باشد. کارت های مالی

 

«مصرف‌کنندگان به روش‌های پرداخت منعطف، راحت و مطمئن نیاز خواهند داشت و تقاضا برای امنیت تنها از اینجا افزایش می‌یابد».

 

افزایش در متاورس

Metaverse که یک فضای مجازی است که در آن کاربران با آواتارهای دیجیتالی نمایش داده می شوند، آماده است تا در سال 2023 و بعد از آن، محل کار و کسب و کار را تغییر دهد.

 

ارزش بخش متاورس بین 40 تا 65 میلیارد دلار برآورد شده است. گتی

 

طبق یک مطالعه از گروه چلهوب، پیش‌بینی می‌شود که ارزش صنعت متاورس تا سال 2030 به حدود 13 تریلیون دلار برسد و خرده‌فروشی مد و لوکس 50 میلیارد دلار باشد.

 

در حال حاضر، ارزش این بخش بین 40 تا 65 میلیارد دلار برآورد شده است.

 

هویت های دیجیتال

کاربران بیشتری اعتبارنامه های ضد دستکاری خود را برای برنامه هایی مانند سلامت شخصی، تحصیلات و سوابق رای در یک کیف پول دیجیتال رمزگذاری شده روی دستگاه های شخصی خود دارند و مدیریت می کنند.

 

گارتنر پیش بینی کرد که تا سال 2027، فضاهای کاری کاملا مجازی حدود 30 درصد از رشد سرمایه گذاری شرکت ها در فناوری های متاورس را تشکیل می دهند.

 

افزایش هزینه های اتوماسیون

در سال 2023، کارشناسان صنعت انتظار افزایش شدید هزینه‌های اتوماسیون را دارند، زیرا کسب‌وکارها قصد دارند با کمترین هزینه کارهای بیشتری انجام دهند.

 

«همه می‌خواهند کاری را که انجام می‌دهند خودکار کنند، در عین حال ما در یک وضعیت اقتصادی هستیم که کسب‌وکارها باید کارایی هزینه را در اولویت قرار دهند. برنت هیوارد، مدیر اجرایی شرکت نرم‌افزاری مستقر در کالیفرنیا MuleSoft می‌گوید: «اتوماسیون در مورد ایجاد روش‌هایی برای کار است که می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند و در عین حال به رشد کارآمد ادامه دهد و به سادگی کارهای بیشتری را با کمتر انجام دهد

 

محاسبات خودکار

با ادامه تحول کسب و کارها، برنامه نویسی سنتی یا اتوماسیون ساده به اندازه کافی مقیاس نخواهد داشت.

 

محاسبات خودکار به ماشین‌ها اجازه می‌دهد تا سیستم‌های فیزیکی یا نرم‌افزاری خود را همانطور که از محیط‌های در حال تغییر یاد می‌گیرند، خود مدیریت کنند.

 

بیشتر بخوانید

چگونه فناوری ابری به شرکت‌های خاورمیانه کمک می‌کند در نبردهای کووید خود پیروز شوند

اپل با شکایت ضد تراست در مورد فناوری پرداخت موبایلی برخورد کرد

برخلاف سیستم‌های خودکار یا حتی خودمختار، محاسبات خودکار می‌تواند الگوریتم‌ها را بدون به‌روزرسانی نرم‌افزار خارجی تغییر دهد و رایانه‌ها را قادر می‌سازد تا به سرعت خود را با شرایط جدید در این زمینه، دقیقاً مانند انسان‌ها، تطبیق دهند.

 

هوش مصنوعی مسئول

در سال 2023، کارشناسان صنعت انتظار افزایش استفاده از فناوری مصنوعی، هم توسط افراد و هم از سوی سازمان‌ها، برای دستیابی به اهداف غیراخلاقی و مخرب اجتماعی را دارند.

 

شرکت فناوری سیسکو پیش‌بینی کرد که صنعت، دولت‌ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های غیردولتی گرد هم می‌آیند تا چارچوبی را برای مدیریت هوش مصنوعی به شیوه‌ای اخلاقی و مسئولانه برای کاهش آسیب‌های احتمالی آغاز کنند.

 

این چارچوب بر اصولی مانند شفافیت، انصاف، مسئولیت پذیری، حریم خصوصی، امنیت و قابلیت اطمینان استوار است و در نهایت برای ایجاد مدل و انتخاب داده های آموزشی به عنوان اصول تعریف کننده سیستم های هوش مصنوعی اعمال خواهد شد.

 

پوستر هوش مصنوعی در کنفرانس جهانی ربات 2022 در پکن. گتی

اینترنت اشیا برای انعطاف پذیری زنجیره تامین

کسب‌وکارها به‌طور فزاینده‌ای از اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) استفاده خواهند کرد تا در سال 2023 دید کاملی را به زنجیره‌های تامین خود وارد کنند.

 

اینترنت اشیا و سایر فناوری‌ها نه تنها نقش بزرگ‌تری در آوردن انعطاف‌پذیری و کارایی به زنجیره‌های تامین خواهند داشت، بلکه امنیت سایبری و مدیریت شبکه فناوری اطلاعات را نیز بهبود خواهند بخشید.

 

در نتیجه، شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان تدارکات زنجیره‌های تامین را حول مدل‌های پیش‌بینی‌کننده و تجویزی از جمله قراردادهای هوشمند و دفتر کل توزیع‌شده پیکربندی مجدد خواهند کرد. سیسکو گفت: این یک انتقال بزرگ به سمت شیوه های تجاری پایدارتر و زنجیره تامین دایره ای است.

 

ارزیابی مجدد موارد استفاده از هوش مصنوعی

کسب و کارها در سال 2023 شروع به ارزیابی مجدد موارد استفاده از هوش مصنوعی خود خواهند کرد.

 

شان مک گیر، معاون منطقه ای استراتژی هوش مصنوعی برای اروپا، خاورمیانه و آفریقا در شرکت هوش مصنوعی دیتایکو که مقر آن در نیویورک است، گفت: هوش مصنوعی باید به سرعت به یک افزایش دهنده بهره وری تبدیل شود تا ارزش خود را ثابت کند.

 

گرایش‌های رسانه‌های اجتماعی: پایان سال 2022

از آنجایی که نوسانات اقتصادی باعث می‌شود شرکت‌ها ارزش ابتکارات هوش مصنوعی خود را مجدداً ارزیابی کنند، شاهد خواهیم بود که شرکت‌ها برای تمرکز بر ایجاد تأثیر واقعی، پایدار و مقیاس‌پذیر به متخصصان نگاه می‌کنند

 

گارتنر پیش بینی کرد که تا سال 2025، بدون شیوه های پایدار، هوش مصنوعی انرژی بیشتری نسبت به نیروی کار انسان مصرف می کند و به طور قابل توجهی افزایش کربن صفر را جبران می کند.

 

طراحی مراکز داده سازگار با محیط زیست

طراحی سازگار با محیط زیست سال هاست که در مورد مراکز داده صحبت می شود که فضای ذخیره سازی ابری را به مشتریان ارائه می دهند.

 

epa06330660 یک تلفن همراه و یک صفحه کامپیوتر در طول نمایش یک شناسه دیجیتال مبتنی بر بلاک چین در زوگ، سوئیس، 15 نوامبر 2017 دیده می‌شوند. شهر زوگ اکنون به همه ساکنان این فرصت را می‌دهد تا هویت دیجیتالی دریافت کنند. این بر اساس یک برنامه است و به بلاک چین اتریوم مرتبط است. EPA/ALEXANDRA WEY

نمایش یک شناسه دیجیتال مبتنی بر بلاک چین در زوگ، سوئیس. EPA

دیلویت در گزارش Tech Trends 2023 خود گفت که آنها از بلاک چین برای ایجاد هویت خود استفاده خواهند کرد که منجر به تراکنش های امن تر بین فروشندگان و خریداران می شود.

 

کسب‌وکارها همچنین می‌توانند گواهی‌ها، هویت‌ها و مجوزهای دیجیتال را تأیید یا صادر کنند. به عنوان مثال، خودروساز BMW با دولت آلمان در زمینه مجوزهای رانندگی مبتنی بر بلاک چین همکاری کرده است که هدف آن جلوگیری از تقلب در هویت و کاهش اصطکاک در معاملات است.

 

فضاهای کاری مجازی رایج می شوند

فضاهای کاری مجازی توانایی شرکت ها را برای استخدام و گرد هم آوردن کارکنان بدون توجه به موقعیت جغرافیایی آنها افزایش می دهد.

 

برای سازمان های دور اول یا ترکیبی، فضاهای کاری مجازی ممکن است جایگزین دفتر شود و در نهایت به مرکز تجربه کارمندان دیجیتال در سال آینده تبدیل شود.

 

 

جیمز پتر، معاون و مدیر کل بین‌الملل در Pure گفت: «با مراکز داده که بین 1 تا 2 درصد برق کل سیاره را مصرف می‌کنند، این قیمت‌های [نیرو] به‌شدت در حال افزایش اثر ضربه‌ای عظیمی در سال آینده خواهند داشت. استوریج، یک شرکت فناوری آمریکایی که سهام آن عمومی است.

 

ما همچنین راه‌های خلاقانه‌ای برای استفاده از گرمایی که مراکز داده تولید می‌کنند، چه به عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر دیگر و چه به پروژه‌های جانبی نوآورانه، خواهیم دید

 

حاکمیت داده در بالا

حفاظت از حاکمیت داده‌ها و ارائه راه‌حل‌های سفارشی بسته به مناطق جغرافیایی مختلف، اولویت بالایی در دستور کار ارائه‌دهندگان ابری مانند Oracle، Amazon Web Services، Google و Microsoft خواهد بود.

 

مقررات حاکمیت داده‌ها، کسب‌وکارها را ملزم به توسعه راه‌حل‌هایی می‌کند که از مطابقت با قوانین حریم خصوصی و امنیت داده‌های فردی کشور اطمینان حاصل کنند. پیروی نکردن از مقررات در مناطقی که داده‌های مشتریان را جمع‌آوری، پردازش یا ذخیره می‌کند، می‌تواند منجر به جریمه‌های قابل توجه یا اقدامات قانونی دیگر شود.

 

محاسبات کوانتومی

کامپیوترهای کوانتومی نشان دهنده شتاب عظیمی در سرعت و عملکرد محاسباتی هستند. انتظار می رود آنها پیشرفت های خارق العاده ای را در بسیاری از صنایع از جمله توسعه داروسازی، انرژی هسته ای، علم مواد، انرژی های تجدیدپذیر، کاهش تغییرات آب و هوایی، کشاورزی پایدار و غیره ارائه دهند.

 

تصویری از اکتبر 2019 ساندار پیچای و دانیل سانک (R) را با یکی از رایانه‌های کوانتومی Google در آزمایشگاه سانتا باربارا، کالیفرنیا، ایالات متحده نشان می‌دهد. تصویری که در اکتبر 2019 گرفته شده است. Google/Handout از طریق رویترز این تصویر توسط شخص ثالث ارائه شده است. .

ساندار پیچای، مدیر اجرایی گوگل و دانیل سانک، دانشمند تحقیقاتی ارشد در گوگل، با یک کامپیوتر کوانتومی در سانتا باربارا، کالیفرنیا. رویترز

بزرگترین اقتصادهای جهان - ایالات متحده، روسیه، چین و ژاپن - و همچنین غول‌های فناوری آی‌بی‌ام، علی‌بابا، گوگل و مایکروسافت، همگی برای برتری در این زمینه مبارزه می‌کنند. شرکت هایی مانند ویزا، جی پی مورگان و فولکس واگن نیز در حال آزمایش فناوری کوانتومی در مراحل اولیه هستند.

 

 

 

 

 

 

 

سبد خرید