10 چالش برتر صنعت مد در سال 2023

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

 

10 چالش برتر صنعت مد در سال 2023

 

صنعت مد همیشه با مجموعه ای از چالش های منحصر به فرد روبرو بوده است. انطباق با سلایق ناپایدار مصرف کننده. شناسایی بخش‌های جغرافیایی و جمعیتی به پیام‌ها و کانال‌های بازاریابی خاص پاسخ می‌دهند. تهیه پوشاک و کفش از مکان های دور به صورت مقرون به صرفه و به موقع. درک روندهای همیشه در حال تغییر فرهنگ پاپ و تأثیر آنها بر تقاضای مصرف کنندگان.

 

اکنون صنعت با مجموعه جدیدی از مسائل مواجه است. مشتریان به طور فزاینده ای خواستار شفافیت بیشتر در مورد نحوه تهیه و تولید کالاهای مد هستند و از موضع گیری ها و اظهارات برندها و خرده فروشان آگاهی بیشتری دارند. اختلالات زنجیره تامین به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی چند برابر شده است و تولیدکنندگان پوشاک را مجبور کرده است تا برای یافتن امکانات تولیدی جدید -گاهی در مناطق جدید- که الزامات کار منصفانه و محیط زیست را برآورده می‌کنند، تلاش کنند. پس از آن تورم افسارگسیخته وجود دارد که باعث می شود مشتریان مخارج اختیاری خود را کاهش دهند و در عین حال هزینه ها را برای تامین کنندگان مد و خرده فروشان افزایش دهند. مهاجمان سایبری در حال یافتن فرصت هایی هستند تا از سیاست های خرید و بازگشت مشتری پسند خرده فروشان مد آنلاین استفاده کنند.

 

خوراکی های کلیدی

 

برندهای مد و خرده فروشان زنجیره تامین خود را با یافتن مکان های تولید و تامین کنندگان جدید برای مواد خام و کالاهای نهایی تقویت می کنند. هدف آنها: تنوع بخشیدن به دسترسی خود به نیروی کار و مواد و رعایت استانداردهای پایداری مناسب.

صنعت مد به دلایل مختلفی با تغییر رفتارهای مصرف کننده سروکار دارد. هزاره‌ها و نسل Z - که قدرت خریدشان در حال افزایش است - نسبت به نسل‌های قبلی اهمیت بیشتری به پایداری زیست‌محیطی و عدالت اجتماعی می‌دهند. مصرف کنندگان به صورت آنلاین خرید می کنند، بیشتر برمی گردند و برای حمایت از خرید خود به فناوری هایی مانند واقعیت مجازی نگاه می کنند.

خریداران نمی خواهند خرده فروشان مد یا برندهایی که از آنها خرید می کنند به آنها بگویند که سبز می شوند یا از نیروی کار استثمار نشده استفاده می کنند - آنها می خواهند نشان داده شوند. این به معنای پذیرش بلاک چین و سایر فناوری‌هایی است که شفافیت را در کل بخش معاملات صنعت مد، شامل ساخت، ارسال و فروش کالاها، فراهم می‌کند.

10 چالش برتر صنعت خرده فروشی مد در سال 2023

صنعت مد می تواند سپاسگزار باشد که مصرف کنندگان هنوز به درمان خرده فروشی روی می آورند زیرا به نظر می رسد که چالش ها هرگز پایان نمی یابند. حتی Gen Z، یک نسل نسبتاً جدید، احساس امنیت خود را با همه‌گیری COVID-19 متزلزل کرده است. تغییرات اقلیمی به یک عنصر اصلی اجتناب ناپذیر از فیدهای خبری بدل شده است. ثابت شده است که تورم یک جانور سرسخت است و ناآرامی های ژئوپلیتیکی افزایش یافته است. صنعت مد در حال حاضر در حال شنا کردن در بالادست، با مصرف‌کنندگانی مواجه است که به‌طور فزاینده‌ای در مورد آنچه شرکت‌ها به آنها می‌گویند تردید دارند و به اندازه نسل‌های قدیمی‌تر در مورد کیفیت و خدمات خواستار هستند. در زیر چالش‌های اصلی صنعت مد در حین ورود به هزاره جدید، آورده شده است.

 

1. بی اعتمادی مصرف کننده

بی اعتمادی های بسیاری در صنعت مد از طرف مصرف کنندگان وجود داشت که در حال تغییر آنها هستیم  به هیچ وجه، هیچ شانس دومی در صنعت مد وجود ندارد. مصرف کنندگان از احمق بودن متنفرند، بنابراین چه برندی کیفیت را کاهش دهد یا وانمود کند که پایدار است، مشتریان آن را تحمل نمی کنند. به عنوان مثال، برخی از برندهای لوکس از استفاده از زیپ‌های گران‌قیمت Riri در پوشاک و لوازم جانبی خود به زیپ‌های YKK ارزان‌تر روی آورده‌اند، به این امید که هیچ کس عاقل‌تر نباشد. اما مشتریان باهوش می توانند تفاوت را تشخیص دهند. برای آن دسته از مشتریان، این موضوع کمتر به زیپ خاص مربوط می‌شود و بیشتر به این موضوع مربوط می‌شود که از برچسب‌های مد و خرده‌فروشان انتظار داشته باشند که به طور مداوم به وعده‌های برند خود پایبند باشند.

 

برندهای مد کار زیادی برای به دست آوردن مجدد اعتماد مصرف کننده دارند. به عنوان مثال، تنها 20 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی اخیر شرکت تحقیقات بازار Centiment معتقدند که برندها در مورد تلاش های پایداری خود چه می گویند.

 

www.oracle.com/retail/fashion/fashion-retail-challenges

 

2. کمبود استعداد

ممکن است غیرعادی به نظر برسد، اما علیرغم تورم سرسختانه و تهدید رکود، کسب‌وکارها متوجه می‌شوند که استعدادها کم است. اعداد دقیق برای صنعت مد، که شامل بسیاری از مشاغل، از جمله تولید کنندگان پارچه و اصلاح کننده های پنجره می شود، دشوار است. اما برخی از نمونه ها گویای ماجرا هستند. بر اساس برآوردها، صنعت نساجی با 20 درصد کمبود نیروی کار مواجه است - به این معنی که به ازای هر 100 کارگر مورد نیاز، تنها 80 نفر در دسترس هستند - که تا حدی ناشی از روند خارج شدن از کشور است که این صنعت در تلاش است تا با تقاضای مصرف‌کنندگان کالاهای ساخته‌شده توسط کارگرانی کاهش یابد. عادلانه رفتار کرد. در همین حال، خرده فروشان حقوق ها را افزایش می دهند تا کارگران بیشتری را جذب کنند (و اثرات تورم را برای آن کارگران جبران کنند).

 

 

3. پایداری

چالش های پایداری محیطی صنعت مد دلهره آور است. طبق یک مطالعه دولت اروپا، این صنعت حدود 10 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی را تشکیل می دهد. بعلاوه، روال سریع تولید لباس ارزان و سریع، برندها را به استفاده از مواد مصنوعی ارزان قیمتی که زیست تخریب پذیر نیستند، و همچنین از نیروی کار در فروشگاه‌ها ترغیب کرده است. و در نظر بگیرید که تولیدکنندگان پنبه برای رشد پارچه مورد نیاز برای ساختن یک جین جین به 10000 لیتر آب نیاز دارند.

 

مشتریان به طور فزاینده ای می خواهند پول خود را با خانه های مد و خرده فروشان متعهد به شیوه های تجاری پایدار خرج کنند. دیگر ابراز حمایت از پایداری یا کاهش بسته‌بندی‌های بیهوده کافی نیست. مصرف‌کنندگان می‌خواهند این اطمینان را داشته باشند که کالاهایی که خریداری می‌کنند با استفاده از نیروی کار استثمار شده یا برده تولید نشده‌اند، که در صورت امکان مسئولانه و در منابع محلی تولید شده‌اند، و اینکه خرده‌فروشان و تولیدکنندگان این امکان را برای آنها فراهم می‌کنند که منشأ کالاهایشان را تأیید کنند. خرید مجدد (جایی که فناوری بلاک چین وارد عمل می شود). خرده‌فروشان و تولیدکنندگان کالاهای لوکس که به این خواسته‌ها پاسخ نمی‌دهند، به‌طور قطعی رد خواهند شد.

 

4. ضایعات نساجی

یکی دیگر از جنبه های پایداری زباله های نساجی است. بر اساس داده‌های مجمع جهانی اقتصاد، تولید پوشاک از سال 2000 تا 2020 تقریباً دو برابر شد و مردم در سال 2014 60 درصد بیشتر از ابتدای هزاره لباس خریداری کردند. این سازمان می‌گوید، به‌طور پیش‌بینی‌شده، این جهش در تولید منجر به افزایش قابل‌توجه زباله‌ها شده است - 85 درصد از تمام منسوجات به زباله‌دانی ختم می‌شوند. بسیاری از پارچه های مصنوعی، مانند پلی استر و نایلون، به طور کامل تجزیه نمی شوند و به راحتی قابل بازیافت نیستند. در طول تجزیه، برخی از پارچه ها میکروپلاستیک ها را می ریزند و گازهای گلخانه ای مضر منتشر می کنند. در همین حال، مجمع جهانی اقتصاد می گوید، شستن لباس های ساخته شده از پارچه های مصنوعی سالانه نیم میلیون تن ریز فیبر را به اقیانوس ها پرتاب می کند.

 

modpooshan.blogfa.com

 

 

یکی از راه‌هایی که صنعت می‌تواند ضایعات نساجی را کاهش دهد، تنظیم الگوهای طراحی مورد استفاده برای تولید یک تکه لباس است تا پارچه‌های هدر رفته زیادی نداشته باشند. به گفته گرگ فلین، مدیر اجرایی سابق Neiman Marcus، که اکنون در اوراکل کار می کند، این تنظیم ساده می تواند 100 پیراهن پولو اضافی را از یک پیچ پنبه ای معمولی تولید کند که معمولاً 500 پیراهن از این دست تولید می کند. این تفکر انقلابی نیست، اما یک حرکت برای صنعتی است که بیشتر بر سهولت تولید تمرکز کرده است تا پایداری.

 

5. ابتکارات تنوع و شمول

صنعت مد با چالش تنوع روبرو است: اکثریت قریب به اتفاق مدیران سطح C در خانه‌های مد و خرده‌فروشان مردان سفیدپوست هستند، به استثنای زنان و رنگین پوستان. بر اساس مطالعه‌ای که توسط شورای طراحان مد آمریکا و PVH که مالک برندهایی مانند Calvin Klein و Tommy Hilfiger است، بیش از نیمی از کارمندان سیاه‌پوست در شرکت‌های مد معتقدند که کارفرمایان آنها فرصت‌های شغلی را بر اساس شایستگی در دسترس نمی‌گذارند.

 

حتی زمانی که شرکت ها می گویند که قصد دارند روی D&I تمرکز کنند، اکثر کارگران آنها آن را نمی خرند. بر اساس گزارش مک کینزی، تنها 44 درصد از کارمندان صنعت مد که می‌گویند شرکت‌هایشان گام‌هایی برای تغییر وضعیت موجود D&I برداشته‌اند، معتقدند که این اقدامات منجر به تغییر دائمی خواهد شد. تنوع بخشیدن به تیم رهبری بیش از یک استراتژی برای آرام کردن مشتریان، کارمندان و سهامداران است. مک کینزی در مطالعه جداگانه‌ای که شامل بخش‌های مختلف صنایع است، گزارش داد که می‌تواند به سودآوری بالاتر نیز منجر شود.

 

فقدان تنوع در شرکت‌های مد در ترکیب محصولات خود را نشان می‌دهد و از چندین بخش جمعیت شناختی، از جمله زنان با سایز بزرگ و افراد غیر باینری استفاده می‌کند.

 

 

 

 

 

6. اختلالات زنجیره تامین

 

اصطلاح «اختلال زنجیره تأمین» در اوج همه‌گیری کووید-19، زمانی آشکار شد که قفسه‌های فروشگاه‌ها به‌موقع پر نمی‌شوند، به بخشی از زبان عامیانه تبدیل شد. جنگ‌های تجاری، تحریم‌های اقتصادی، کمبود نیروی کار، افزایش قیمت نفت و عوامل دیگر مسیرهای عرضه را مسدود کرده‌اند و دستیابی به مواد خام و کالاهای نهایی را برای فعالان صنعت مد دشوار کرده‌اند. حدود 50 درصد از حجم کل کفش و پوشاک فروخته شده در ایالات متحده تنها از دو کشور چین و ویتنام می آید که چین به دلیل شرایط کار و سایر عوامل ژئوپلیتیکی در آن کشور به یک نگرانی خاص تبدیل شده است.

 

سازندگان و خرده فروشان پوشاک و کفش می توانند مشکلات زنجیره تامین خود را با ساده کردن سبد محصولات خود، تمرکز بر تامین منابع از مکان هایی که بهترین ترکیب از نیروی کار و مواد موجود، شیوه های پایداری مترقی، و ثبات ژئوپلیتیکی را ارائه می دهند، در حالی که مشمول تعرفه های بالا نیستند، کاهش دهند. استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به صنعت در اتخاذ این نوع تصمیمات کمک کند.

 

7. رفتار مصرف کننده

رفتارهای خرید مصرف کنندگان مد اخیراً تغییر کرده است و در برخی موارد تحت تأثیر همه گیری این بیماری قرار گرفته است. به عنوان مثال، تمایل به خرید آنلاین و خرید از فروشگاه ها قبل از سال 2020 رایج بود، اما در طول همه گیری شیوع پیدا کرد. حتی با بازگشت به خرید حضوری، بسیاری از مصرف‌کنندگان همچنان خرید آنلاین و خرید از فروشگاه‌ها را به عنوان یک گزینه جایگزین دوست دارند.

 

مصرف کنندگان از طریق کانال های تبلیغاتی و بازاریابی مختلف با آخرین مدها آشنا می شوند. کارت پستال‌ها و بخشنامه‌ها برای نسل‌های جوانی که از تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و اینفلوئنسرها سرنخ می‌گیرند، کم نمی‌کنند. با توجه به خود مدها، لیبل‌ها و خرده‌فروش‌ها در حال تطبیق با عصری هستند که کت و کراوات برای اکثر مردان و شانه‌های پوشانده برای اکثر زنان جای خود را به لباس‌های غیر رسمی در دفتر و حتی لباس‌های غیررسمی‌تر برای کار در خانه داده است. یکی دیگر از روندهایی که صنعت مد باید در نظر بگیرد، مد مبتنی بر جنسیت است، که به موجب آن مصرف‌کنندگان به طور فزاینده‌ای به لباس‌ها یا اکسسوری‌ها به‌عنوان یونسکس نگاه می‌کنند. سایر تغییرات رفتار مصرف کننده منعکس کننده تقاضای رو به رشد آنها برای پارچه های پایدار و شیوه های تجاری است.

 

پیشگامان صنعت مد می توانند از طیف وسیعی از ابزارهای بیومتریک و تحلیلی جدید برای درک رفتارها و انگیزه های مصرف کننده و اینکه چه پیام هایی با مخاطبان هدف طنین انداز می شود، استفاده کنند.

 

 

8. بازگشت

در میان نرخ بالای خرید آنلاین، بازدهی یک نگرانی رو به رشد برای خرده فروشان در سراسر جهان است، زیرا مصرف کنندگان آموخته اند که می توانند به راحتی اقلامی را که به صورت آنلاین خریداری می کنند، بدون هیچ هزینه ای برای خود بازگردانند. این امر بر مدیریت موجودی خرده‌فروشان آسیب وارد می‌کند، حاشیه سود آنها را کاهش می‌دهد و می‌تواند منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ای بیشتر شود زیرا تحویل‌دهندگان بسته‌ها بازدیدهای بی‌شماری از خانه‌های خریداران انجام می‌دهند.

 

سهولت بازپرداخت منجر به افزایش دفعات شده است که با آن مصرف کنندگان چندین اندازه از یک کالا را می خرند و سپس آنهایی را که به درستی مناسب نیستند را برمی گردانند، عملی که به عنوان براکتینگ شناخته می شود. طبق جدیدترین تحقیقات فدراسیون ملی خرده‌فروشی، نرخ بازدهی در اواسط تا بالای نوجوانی است، و هیتا هرتزوگ، صاحب صنعت خرده‌فروشی، می‌گوید که یکی از خرده‌فروشان پوشاک مد نرخ بازگشت ۲۵ درصدی را تأیید کرده است و معتقد است این خرده‌فروش یک مورد مجزا نیست.

 

سازندگان پوشاک و کفش می توانند به مصرف کنندگان کمک کنند تا تصمیمات بهتر و مطمئن تری بگیرند که منجر به بازدهی کمتری می شود. به عنوان مثال، در کفش، جایی که اندازه کفش‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی از برندی به برند دیگر متفاوت باشد، وب‌سایت یک تولیدکننده کفش از مصرف‌کنندگان می‌خواهد که اندازه‌های کفش خود را برای طیف وسیعی از مارک‌های مختلف فهرست کنند و بر اساس پاسخ‌هایشان، اندازه مناسب را توصیه می‌کنند. بسیاری از خرده فروشان مد نیز از واقعیت مجازی استفاده می کنند تا به مصرف کنندگان اجازه دهند تا به طور مجازی عینک، لباس و لوازم جانبی را قبل از زدن دکمه «خرید» برای چندین مورد، امتحان کنند.

 

کارشناسان انتظار دارند که بسیاری از خرده فروشان در نهایت به سیاست های بازده رایگان نامحدود خود پایان دهند، یا با محدود کردن تعداد بازپرداخت رایگان یا با ارائه آنها فقط به مشتریانی که به برنامه وفاداری آنها ملحق شده اند.

 

 

 

 

 

9. امنیت سایبری

 

حجم زیاد تراکنش‌هایی که خرده‌فروش‌ها پردازش می‌کنند، تعداد زیادی از کارمندان آموزش‌دیده که این تراکنش‌ها را انجام می‌دهند، و سیاست‌های مشتری پسند (مانند اجازه دادن به بازپرداخت بدون رسید) باعث می‌شود مجرمان سایبری به راحتی جای پای خود را به دست آورند. خرده فروشان می توانند با آموزش کارکنان در مورد فیشینگ و سایر تکنیک های حملات سایبری، پذیرش فرآیندهای پرداخت ایمن و فناوری هایی مانند کیف پول موبایل، و بررسی آمادگی امنیت سایبری فروشندگان و شرکای خود، این تهدیدات را کاهش دهند.

 

10. تورم

ناعادلانه به نظر می رسد که در پاشنه مرگبارترین بیماری همه گیر از سال 1918، کسب و کارها مجبور شوند با بالاترین تورم از دهه 1970 مقابله کنند.

 

راه حل های بسیاری از بازیگران صنعت مد در برخی از موضوعات ذکر شده در بالا نهفته است: با همکاری با شرکت های کمتر در بازارهای با ثبات تر، زنجیره تامین را تقویت کنید. ضایعات و هزینه ها را کاهش دهید. پایگاه مشتری را با پاسخگویی به تقاضاهای مصرف کننده برای شیوه های زیست محیطی پایدار و شیوه های کار منصفانه گسترش دهید. با سهولت در انتخاب محصولات مد و اندازه مناسب در وهله اول برای خریداران آنلاین، بازدهی پرهزینه را کاهش دهید. کاهش تلفات ناشی از نقض امنیت سایبری.

 

با اوراکل بر چالش های صنعت غلبه کنید

از کمبود استعداد گرفته تا ضایعات اضافی نساجی، صنعت مد با چالش‌های مختلفی مواجه است که ممکن است صنعت کمتر خلاق و انعطاف‌پذیر را غرق کند. مصرف کنندگان خواستار تغییر در نحوه تهیه محصولات و نحوه بسته بندی اقلام هستند و همچنین خواهان آزادی نهایی برای امتحان و بازگرداندن اقلام بدون هزینه هستند. خرده فروشان نیز با وجود مشکلات اقتصادی کلان و فشار مداوم حملات سایبری برای افزایش سود و حفظ حاشیه تحت فشار هستند.

 

راه حل های برنامه ریزی موجودی Oracle Retail به تولیدکنندگان مد و خرده فروشان کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای برای غلبه بر این چالش ها اتخاذ کنند. خرده‌فروشان می‌توانند از داده‌های منابع مختلف، از جمله سیستم‌های نقطه فروش و تاریخچه معاملات مشتری و تامین‌کننده در سیستم‌های ERP برای تصمیم‌گیری منابع، تجارت، بازاریابی و مدیریت موجودی استفاده کنند.

 

سبد خرید