توضیح سریع مد و چگونگی تأثیر آن بر تولید خرده فروشی ( 2023 )

 

 

مجله بنیادی 

 

 

فست مد چیست؟

فست مد اصطلاحی است که برای توصیف طرح‌های لباس استفاده می‌شود که به سرعت از کت واک به فروشگاه‌ها می‌روند تا از روندها استفاده کنند. این مجموعه ها اغلب بر اساس سبک هایی هستند که در نمایش های هفته مد ارائه شده اند یا توسط افراد مشهور پوشیده شده اند. مد سریع به مصرف کنندگان اصلی اجازه می دهد تا ظاهر جدید داغ یا استایل روز بعدی را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنند.

 

مد سریع به دلیل روش‌های تولید و حمل و نقل ارزان‌تر و سریع‌تر، افزایش اشتهای مصرف‌کنندگان برای سبک‌های به روز، و افزایش قدرت خرید مصرف‌کننده - به‌ویژه در میان جوانان - برای ارضای این خواسته‌های ارضای آنی رایج شد. . به دلیل همه اینها، فست مد سنت تثبیت شده برچسب های لباس را برای معرفی مجموعه ها و خطوط جدید به صورت منظم و فصلی به چالش می کشد. در واقع، غیرمعمول نیست که خرده فروشان فست مد محصولات جدید را چندین بار در یک هفته معرفی کنند تا در روند باقی بمانند.

 

 

 

اقلام کلیدی

فست مد لباس‌های ارزان قیمت اما شیک را توصیف می‌کند که به سرعت از طراحی به فروشگاه‌های خرده‌فروشی حرکت می‌کنند تا با روندها و مد های روز مطابقت داشته باشند و در مجموعه‌های جدید به طور مداوم معرفی شوند.

نوآوری در مدیریت زنجیره تامین در میان خرده فروشان، مد سریع را ممکن می سازد.

زارا و اچ اند ام دو غول در زمینه مد سریع هستند. سایر موارد عبارتند از UNIQLO، GAP و Topshop.

مزایای فست مد عبارتند از قیمت های مقرون به صرفه و رضایت فوری برای مصرف کنندگان، سود بیشتر برای شرکت ها، و دموکراتیک کردن لباس های شیک.

از جنبه منفی، مد سریع نیز با آلودگی، ضایعات، ترویج ذهنیت "یک بار مصرف"، دستمزدهای پایین و محل کار ناایمن همراه است.

 

 

 

درک فست مد

خرید لباس زمانی یک رویداد محسوب می شد. مصرف کنندگان برای خرید لباس های جدید در زمان های خاصی از سال پس انداز می کرد. افرادی که به سبک های مد  آگاه هستند، پیش نمایشی از سبک های آینده را از طریق نمایش های مد دریافت می کنند که مجموعه های جدید و خطوط لباس را چندین ماه قبل از ظاهرشان در فروشگاه ها به نمایش می گذارند.

 

اما در اواخر دهه 1990 این امر تغییر کرد، زیرا خرید به نوعی سرگرمی تبدیل شد و هزینه های احتیاطی برای لباس افزایش یافت. در این زمان مد سریع وارد شد، لباس‌های ارزان قیمت و مد روز، تولید انبوه با هزینه کم، که به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که احساس کنند همان سبک‌هایی را می‌پوشند که «روی کت واک راه می‌روند» یا توسط یک مدل جذاب به ورزش کردن ترغیب می شوند.

 

 

مد سریع با نوآوری در مدیریت زنجیره تامین (SCM) در میان خرده فروشان مد امکان پذیر شده است. هدف آن تولید سریع لباس‌های مقرون‌به‌صرفه در پاسخ به (یا پیش‌بینی) تقاضاهای مصرف‌کننده در حال تغییر است. فرض این است که مصرف کنندگان مد بالا ( سفارشی )  را با هزینه کم می خواهند. در حالی که این لباس‌ها اغلب بدون دقت ساخته می‌شوند، اما قرار نیست برای سال‌ها یا حتی چندین بار پوشیده شوند.

 

مد سریع از مفهوم مدیریت دسته پیروی می کند و سازنده را با مصرف کننده در یک رابطه سودمند متقابل پیوند می دهد. سرعتی که مد سریع در آن اتفاق می افتد به این نوع همکاری نیاز دارد، زیرا نیاز به پالایش و تسریع فرآیندهای زنجیره تامین بسیار مهم است.

 

سبد خرید