دگرگونی منسوجات ترکیه

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

 

با هدف تبدیل بخش نساجی ترکیه به یک صنعت رقابتی، برنامه مشترک سازمان ملل متحد رقابت بین المللی SME ها را در بخش نساجی و پوشاک ترکیه افزایش می دهد. این برنامه که در اوایل نوامبر راه اندازی شد، "بهره گیری از پیوندهای پایدار برای شرکت های کوچک و متوسط در بخش نساجی ترکیه" به طور خاص بر شرکت های کوچک و متوسط واقع در مناطق فقیر و آسیب پذیر مانند غازیانتپ، قهرمان معراش، آدییامان و مالاتیا متمرکز خواهد شد و آنها را در سطح جهانی و جهانی ادغام می کند. زنجیره های ارزش داخلی، شغلی را برای میلیون ها ساکن در این مناطق فراهم می کند.

www.mdgfund.org/node/1120

 

 

اولریکا ریچاردسون-گولینسکی، نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در مراسم راه اندازی توضیح داد: «جی پی به جامعه تجاری محلی کمک می کند تا به وضعیت «رقابت پذیری مسئولانه» و «محیط کاری مناسب» برسند، که شامل ارتقای بهره وری و دسترسی به بازار شرکت ها می شود. مناطق فقیر، و همچنین به نفع جوامع و جمعیت های محروم محلی، به ویژه زنانی که نرخ مشارکت نیروی کار کمتر از 5 درصد در منطقه هدف برنامه ثبت کرده اند

 

حکمت تانریوردی، رئیس دبیرخانه عمومی انجمن صادرکنندگان نساجی و پوشاک استانبول (İTKİB) توجه را به نابرابری های جنسیتی در محیط اجتماعی عمومی در شرکت های کوچک و متوسط ترکیه جلب کرد. وی گفت: برای تضمین توسعه پایدار، تلاش خواهیم کرد تا بر چالش‌های ناشی از نابرابری جنسیتی و ساختار فئودالی غلبه کنیم.

 

 

به منظور غلبه بر این چالش‌ها، این پروژه تلاش خواهد کرد تا کارکنان این بخش را با دانش و ابزارهایی برای ادغام در زنجیره‌های ارزش ملی و بین‌المللی از طریق تلاش‌های ظرفیت‌سازی در زمینه خوشه‌بندی، توسعه پیوند تجاری و استفاده مؤثر از فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیز کند. و همچنین از طریق فعال سازی یک پلت فرم مدیریت زنجیره ارزش مبتنی بر ICT (VCMP).

 

 

با این حال، پذیرش گسترده‌تر مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) در میان شرکت‌های نساجی و پوشاک و در سیاست‌های دولتی مربوطه از طریق ارزیابی‌های بخش، توسعه ابزارها، مواد راهنما و مطالعات موردی و آموزش‌های CSR خاص در بخش‌های حساس جنسیتی، اجتماعی و رفتار زیست محیطی، توسعه پایدار و اهداف توسعه هزاره. این برنامه به طور مشترک با دبیرخانه عمومی انجمن های صادرکنندگان نساجی و پوشاک استانبول (İTKİB) اجرا می شود و توسط اسپانیا از طریق صندوق دستیابی به اهداف توسعه هزاره (MDG-F) که توسط دولت اسپانیا به سازمان ملل متحد سپرده شده بود، تأمین مالی می شود.

modpooshan.blogfa.com

 

 

آژانس های سازمان ملل متحد که در اجرای این برنامه مشارکت دارند عبارتند از UNDP، UNIDO و ILO. انتظار می‌رود این برنامه در ژانویه 2010 آغاز شود. شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) در بخش نساجی ترکیه یکی از مشارکت‌کنندگان عمده در اقتصاد ترکیه از نظر غنی‌سازی تولید ناخالص داخلی، ایجاد اشتغال و افزایش صادرات خالص هستند. تقریباً 40000 شرکت در این بخش (عمدتاً SME) وجود دارد که حدود 2 میلیون کارگر را استخدام می کنند.

 

 

 

علیرغم پتانسیل آن، این بخش دارای اشکالات عمده ای است که مانع از پیشرفت می شود. در حال حاضر، صنعت نساجی از افزایش هزینه‌های ورودی رنج می‌برد و نمی‌تواند در بازارهای بین‌المللی رقابت کند، مگر اینکه استراتژی در راستای استفاده از ابزارهای فن‌آوری برای ایجاد هماهنگی زنجیره تامین و افزایش آگاهی از تأثیر مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها اتخاذ شود.

 

برای تکمیل آن، بحران مالی جهانی نیز بر این بخش فشار وارد کرده است. با این حال، بهبودهای مهمی را می توان با شناسایی مزیت های نسبی جدید انجام داد تا اطمینان حاصل شود که بخش نساجی ترکیه مولدتر، نوآورانه تر و پاسخگوی نیازهای مصرف کنندگان در بازارهای توسعه یافته و نوظهور است تا بتواند به استانداردهای اتحادیه اروپا برسد و منافع بیشتری را برای اقتصاد به ارمغان آورد.

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید