با تکنولوژی تازه حسگرهای ارزان برای استفاده در لباس های روزمره (2022-2023)

 

 

مجله بنیادی 

 

 

نکات مهم روزانه 11 اکتبر 2022 - نخ پنبه ای رسانا برای حسگرهای پوشیدنی در منسوجات تجاری

 

محققان کالج امپریال لندن یک نخ پنبه ای رسانا ایجاد کردند که می تواند تحت یک فرآیند گلدوزی کامپیوتری قرار گیرد تا در منسوجات تجاری تولید شده مانند تی شرت و ماسک صورت استفاده شود. رشته ای که PECOTEX نام دارد می تواند برای ایجاد حسگرهای سلامت پوشیدنی مانند مانیتور ضربان قلب، مانیتور تنفس و حتی حسگرهای گاز، از جمله حسگرهای آمونیاک برای تنفس، که می تواند اطلاعاتی در مورد عملکرد کبد و کلیه ارائه دهد، استفاده شود.

 

سنسورهای گلدوزی شده قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند و نسبت به نخ های رسانای قبلی توسعه یافته قوی تر و رساناتر هستند. با این حال، مزیت اصلی، سازگاری نخ با ماشین‌های گلدوزی کامپیوتری صنعتی است، به این معنی که می‌توان آن را به راحتی و ارزان در طیف گسترده‌ای از منسوجات تجاری موجود گنجاند.

 

ادغام سنسورهای سلامت در لباس‌های روزمره یا ماسک‌های صورت بسیار منطقی است. از این گذشته، ما هر روز چنین وسایلی را می پوشیم و  این ابزار  اغلب در تماس نزدیک با پوست ما هستند. با این حال، اگر لباس‌هایی که حاوی حسگرهای سلامتی هستند به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرند، اگر چنین فناوری‌هایی با فرآیندهای تولید صنعتی موجود سازگار باشند، مفید خواهد بود.

 

هرچه تولید یک فناوری «تخصصی» ساده تر تولید شود و پیچیدگی کمتری داشته باشند ، هزینه کمتری دارد و احتمال اینکه افراد زیادی از آن استفاده کنند بیشتر است. این انگیزه ای و تلاش  برای این آخرین فناوری، نخ PECOTEX است که هدف آن ارائه لباس های حسگر سلامت به تعداد بیشتری از کاربران است.

 

فهد الشابونا، محققی که در این مطالعه دخیل است، گفت: «این وسیله انعطاف پذیر لباس به این معنی است که حسگرهای ما طیف گسترده ای از کاربردها را دارند. تولید آنها همچنین نسبتاً آسان است، به این معنی که ما می‌توانیم تولید را افزایش دهیم و نسل جدیدی از پوشیدنی‌ها را در لباس‌ها معرفی کنیم

 

محققان نخ PECOTEX را با اتصال عرضی پلی (3،4-اتیلن دی اکسی تیوفن) پلی استایرن سولفونات (PEDOT:PSS) و نخ پنبه با استفاده از دی وینیل سولفون به عنوان یک اتصال دهنده ایجاد کردند. این نخ بسیار ارزان است و فقط 0.15 دلار در هر متر هزینه دارد، که سپس می تواند چندین حسگر را در یک لباس تشکیل دهد.

 

PECOTEX دارای عملکرد بالا، قوی و سازگار با نیازهای مختلف است. فیرات گودر، محقق دیگری که در این مطالعه دخیل است، گفت: این حسگرها  به آسانی مقیاس پذیر است، به این معنی که ما می توانیم با استفاده از ماشین های گلدوزی کامپیوتری خانگی و صنعتی، حجم زیادی را با قیمت ارزان تولید کنیم. "تحقیق ما فرصت های هیجان انگیزی را برای حسگرهای پوشیدنی در لباس های روزمره باز می کند. با نظارت بر تنفس، ضربان قلب و گازها، می توان آنها را به طور یکپارچه ادغام کرد و حتی ممکن است بتواند به تشخیص و نظارت بر درمان بیماری در آینده کمک کند.

 

 

 

 

 

سبد خرید