شبکه اجتماعی TIKTOK و مشکلات پیش رو (2023)

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

رشد سرسام‌آور TikTok از اپلیکیشن اشتراک‌گذاری ویدیوی خاص به غول رسانه‌های اجتماعی جهانی، بررسی‌های فراوانی را به‌ویژه در مورد پیوندهای آن با چین به همراه داشته است.

 

چندین دولت به دلیل ترس از مشاهده داده ها توسط مقامات پکن، این برنامه را از تجهیزات خود ممنوع کرده اند و ایالات متحده اکنون در تلاش است شرکت مادر چینی ByteDance را مجبور به فروش دارایی ارزشمند خود کند.

 

 

تحت فشار

 

اقدام جهانی علیه TikTok به طور جدی در سال 2020 در هند آغاز شد.

 

این یکی از برنامه های چینی بود که پس از درگیری های مرگبار در مرز بین هند و چین ممنوع شد و دهلی نو گفت که از حاکمیت خود دفاع می کند.

 

در همان سال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده تهدید به ممنوعیت کرد و TikTok را به جاسوسی برای چین متهم کرد، ایده‌ای که در واشنگتن مطرح شده است.

 

TikTok اذعان کرده است که کارمندان ByteDance در چین به جزئیات حساب‌های آمریکایی دسترسی داشته‌اند، اما همیشه تسلیم داده‌ها به مقامات چینی را رد کرده است.

 

این شرکت سعی کرد ترس از داده ها را در ایالات متحده و اتحادیه اروپا کاهش دهد و قول داد که در نهایت داده های کاربران محلی را در سرورهای محلی ذخیره کند.

 

اما دولت فدرال ایالات متحده و کمیسیون اروپا هر دو اکنون این برنامه را از دستگاه های کارمندان خود ممنوع کرده اند.

 

و ایالات متحده با تهدیدی برای ممنوعیت کامل برنامه، مگر اینکه TikTok از ByteDance جدا شود، سخت‌تر فشار می‌آورد - که تکرار تهدید ترامپ است.

 

 

یک میلیارد کاربر

 

 

ممنوعیت ها رشد TikTok را متوقف نکرده است.

 

طبق آژانس بازاریابی We Are Social، این پلتفرم با بیش از یک میلیارد کاربر فعال، ششمین پلتفرم اجتماعی پرکاربرد در جهان است.

 

اگرچه این شرکت از امثال فیسبوک، واتس‌اپ و اینستاگرام که مدت‌هاست مسلط متا هستند، عقب‌تر است، اما رشد آن در میان جوانان بسیار از رقبای خود پیشی می‌گیرد.

 

به گفته آژانس والارو، تقریبا یک سوم کاربران TikTok بین 10 تا 19 سال سن دارند.

 

رشد سریع آن باعث شد که در سال گذشته بیش از 11 میلیارد دلار درآمد تبلیغاتی به دست آورد، یعنی افزایشی سه برابری در یک سال.

 

رقبای TikTok به سرعت فرمت ویدیوی کوتاه و پیمایش مداوم آن را کپی کردند، اما فایده چندانی نداشت.

 

 

 

 

 

 

 

درخواست تجدیدنظر سازنده

 

 

ویژگی‌های ویرایش و الگوریتم قدرتمند TikTok آن را جلوتر از بازی نگه داشته و ارتشی از سازندگان و تأثیرگذاران را به خود جذب کرده است.

 

اما این الگوریتم غیرشفاف است و اغلب متهم به هدایت کاربران به سمت سیلوهای محتوای دیجیتال است.

 

کارمندان TikTok و ByteDance همچنین به صورت دستی تعداد بازدیدها از محتوای خاصی را افزایش می دهند، گزارش شده است که مدیران اعتراف کرده اند که محتوای مربوط به جام جهانی سال گذشته و اولین حضور تیلور سویفت در این پلتفرم را افزایش داده اند.

 

TikTok گفته است که تبلیغات دستی تنها بر بخش کوچکی از ویدیوهای توصیه شده تأثیر می گذارد.

 

 

اطلاعات نادرست

 

 

این برنامه به طور مرتب متهم به انتشار اطلاعات نادرست، قرار دادن کاربران در معرض خطر با ویدیوهای "چالش" خطرناک، و اجازه دادن به پورنوگرافی است، حتی اگر قرار است برهنگی را ممنوع کند.

 

سایت خبری فرانسوی Numerama اخیراً یک "روند" TikTok را گزارش کرده است که شامل انتشار عکس هایی از آلت تناسلی است.

 

همچنین گزارش شده است که چندین کودک هنگام تلاش برای تکرار به اصطلاح چالش خاموشی، که شامل حبس نفس کاربران تا بیهوش شدن است، جان خود را از دست داده اند.

 

بر اساس مطالعه گروه اطلاعات نادرست NewsGuard، حدود یک پنجم ویدیوها در مورد موضوعات موضوعی مانند حمله روسیه به اوکراین جعلی یا گمراه کننده بودند.

 

AFP، همراه با بیش از ده‌ها سازمان راستی‌آزمایی، توسط TikTok پول می‌گیرد تا ویدیوهایی را که احتمالاً حاوی اطلاعات نادرست هستند تأیید کند. در صورتی که تیم های AFP نادرست بودن اطلاعات را نشان دهند، ویدیوها توسط TikTok حذف می شوند.

سبد خرید