دونا کاران طراح متفاوتی برای صنعت مد (2023)

 

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

دونا کاران، خواهرزاده دونا آیوی فاسکه، (متولد ۲ اکتبر ۱۹۴۸، فارست هیلز، نیویورک، ایالات متحده)، طراح آمریکایی که به دلیل سادگی و راحتی لباس‌هایش در سطح بین‌المللی مورد تحسین قرار گرفت.

 

پدر فاسکه یک خیاط بود و مادرش یک مدل و نماینده فروش نمایشگاه در منطقه پوشاک شهر نیویورک بود. او در 14 سالگی زمانی که در مورد سن خود دروغ گفت تا شغلی برای فروش لباس در یک بوتیک پیدا کند، حرفه ای در زمینه مد را آغاز کرد. او که دانش آموز دبیرستانی بی تفاوتی بود، به توصیه کارفرمای مادرش، طراح چستر واینبرگ، در مدرسه طراحی پارسونز نیویورک پذیرفته شد. پس از ترک تحصیل در سال 1968، او شروع به کار برای طراح لباس ورزشی آنه کلاین کرد و در همین زمان بود که با مالک بوتیک مارک کاران ازدواج کرد. این زوج در سال 1978 طلاق گرفتند.

 

 

 

 

پس از مرگ کلاین در سال 1974 بر اثر سرطان، کاران به سمت طراح اصلی ارتقا یافت و مسئول مجموعه پاییزی آن سال آن سال شد. در سال 1975، کاران، همکلاسی سابق خود، لوئیس دل اولیو را به عنوان طراح وارد شرکت کرد. این دو در سال‌های 1977 و 1981 جایزه منتقدان مد آمریکایی Coty را دریافت کردند و بعداً در تالار مشاهیر آن بدن ثبت شدند. شرکت آن کلاین تا حد زیادی به دلیل بازاریابی خط «پل» توسط کاران - یک مجموعه طراحان ارزان‌تر، Anne Klein II - که در سال 1983 آغاز به کار کرد، شکوفا شد.

guides.loc.gov/fashion-industry#:~:text=The%20fashion%20industry%20encompass%20many,in%20the%20manufacturing%20of%20clothes.

 

 

در سال 1984، کاران با استفاده از پول بذر ارائه شده توسط تومیو تاکی، رئیس شعبه آمریکایی یک شرکت نساجی ژاپنی و شریک اصلی آن کلاین، شرکت دونا کاران را راه اندازی کرد. و این زوج به‌عنوان مدیران اجرایی شرکت، با کاران به عنوان طراح اصلی خدمت می‌کردند. ویس در سال 2001 درگذشت. پس از راه‌اندازی خط پل DKNY در سال 1988، شرکت کاران تنوعی ایجاد کرد و علاوه بر لوازم جانبی، جوراب بافی و عطر، شلوار جین آبی، لباس‌های مردانه و خط کودکان را به فروش رساند. کاران به خاطر لباس های ترکیبی و ست کردنش در پارچه های ملایم و رنگ های خنثی برنده نقدهای تحسین آمیز شد. او به‌ویژه برای لباس‌های بدنه، جوراب شلواری تیره، دامن‌های سارافون، ژاکت‌های مناسب و جواهرات سنگین مورد توجه قرار گرفت.

 

در سال 1996 کاران شرکت خود را سهامی عام کرد. پنج سال بعد توسط شرکت لوکس LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) خریداری شد، اما کاران کنترل نام خود را حفظ کرد و طراح اصلی باقی ماند. در سال 2007 او Urban Zen را تأسیس کرد، خطی که شامل پوشاک، لوازم جانبی و کالاهای سلامتی بود. مشارکت او در آن شرکت افزایش یافت و در سال 2015 اعلام شد که از سمت طراح اصلی Donna Karan کناره گیری می کند و تنها به عنوان مشاور کار خواهد کرد. سال بعد LVMH با فروش Donna Karan International به شرکت آمریکایی G-III Apparel Group به مبلغ تخمینی 650 میلیون دلار موافقت کرد.

 

در سال 2004 کاران جایزه یک عمر دستاورد را از شورای طراحان مد آمریکا دریافت کرد. او در سال 2015 خاطرات خود را با عنوان سفر من منتشر کرد. به مناسبت جشن قریب الوقوع فردا، جمعه فشن کراش امروز فردی را برجسته می کند که نقش مهمی در تعریف هویت مد آمریکا داشته است: دونا کاران. روز سه‌شنبه، کاران اعلام کرد که از سمت طراح اصلی لیبل همنام خود کناره‌گیری می‌کند. این خبر بعد از شرکت مادر دونا کاران، لویی ویتون موت هنسی، منتشر شد که طراحان مدرسه عمومی، مکسول آزبورن و دائو-یی چاو، مدیران خلاق جدید لیبل Karan's DKNY را نام برد.

 

داستان دونا کاران در سال 1968 با پذیرش او در مدرسه طراحی پارسون کالج معتبر نیویورک آغاز می شود. زمانی که در مدرسه بود، یک شغل رویایی در شرکت پوشاک زنانه Anne Klein پیدا کرد و در آنجا به سرعت در رتبه‌های بالاتر رفت و ظرف دو سال به عنوان دستیار طراح انتخاب شد. با توجه به مرگ کلاین در سال 1974، کاران به عنوان طراح اصلی این برند انتخاب شد و مجموعه نهایی کلاین را به پایان رساند. تحت هدایت کاران، برچسب Anne Klein شکوفا شد. در نهایت، کاران اولین برند همنام خود را در سال 1984 با سر و صدای زیادی آغاز کرد. اولین مجموعه او حول محور "هفت قطعه آسان" بود که احساس می کرد هر زن در کمد لباس خود به آن نیاز دارد. در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80، با افزایش رتبه زنان در نیروی کار، این مجموعه از لباس‌های ورزشی ترکیبی، لباس‌های شیک و کاربردی را برای زنان فراهم می‌کرد که از لباس‌های بسیار ساختارمند و شدید زنان احساس می‌کردند که باید در لباس بپوشند. تا در محیط اداری جدی گرفته شود.

 

با گذشت زمان، کاران امپراتوری ساخته است که شامل پوشاک برای تمام سنین، کالاهای خانگی، عطر و لوازم جانبی است. برچسب‌های او همه قیمت‌ها را در بر می‌گیرند و همچنان از کیفیت طراحی عملی استفاده می‌کنند که کار او را آغاز کرد. دونا کاران، رالف لورن، کالوین کلاین و اسکار د لا رنتا همگی فضایی را برای مد آمریکایی در مقیاس جهانی ایجاد کردند که قبلاً چنین فضایی وجود نداشت. کاران همچنین مسیری را برای طراحان زن در صنعت مد ایجاد کرد، زیرا اکثر لیبل‌ها توسط مردان رهبری می‌شوند.

modpooshan.blogfa.com/?

 

 در ادامه :

 

زیبایی طراحی: عملی با لمسی از زنانگی. لباس‌های او نشان‌دهنده توانمندی پوشندگان آن است و به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون فداکاری در سبک، رئیس زندگی خود باشند.

 

برنامه ریزی برای آینده: کاران به عنوان مشاور لیبل اصلی خود، Donna Karan International ادامه خواهد داد و در عین حال بیشتر درگیر مجموعه Urban Zen خود خواهد بود. Urban Zen یک سرمایه گذاری جدید است که عشق او به بشردوستی و سفر را به یک برند سبک زندگی لوکس ترکیب می کند.

 

 

 

توانایی های دونا کاران به عنوان یک طراح واقعاً چشم انداز مد را تغییر داد و یک نسل را تعریف کرد. او موفقیت زیادی در درک مشتری خود به دست آورد زیرا در نهایت او مشتری او بود. در حالی که هیچ مدیر خلاقی برای این برچسب نامگذاری نشده است، به نظر می رسد که جانشین او کفش های سختی برای پر کردن دارد.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید