ده راه برای سبز کردن مد ( 2024 )

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

 

 

پس از اینکه نمایندگان مجلس تحقیق درباره لباس های «سریع» را اعلام کردند، سبک پایدار دوباره در دستور کار قرار گرفت. این چیزی است که آینده لباس سبزتر ممکن است به نظر برسد

 

پیش بینی مد در آینده یک تجارت خطرناک است. سال‌ها پیش لباس‌های کمپوست‌شونده را برای این مجله تست کردند . جداسازی‌های نشاسته ذرت وعده‌های زیادی دادند: آنها به طور بالقوه راهی بدون گناه برای مصرف مد با سرعتی دیوانه‌وار بدون این که فکر آزاردهنده‌ای در مورد چروک شدن آنها در محل دفن زباله برای ابدیت داشته باشیم، به ما دادند. متأسفانه لباس‌هایی که در تمام طول روز با وظیفه‌شناسی می‌پوشیدم – دعا می‌کردم تا زمانی که روی تیوپ بودم شروع به کمپوست‌سازی نکنند – هرگز گیر نکردند. تعجب آور است که

 

اما این بار، با پیش‌بینی‌های بزرگ‌تر و جسورانه‌تر برگشته‌ام و برای یک بار هم که شده قدرت شلیک دارم. روز جمعه، کمیته ممیزی زیست محیطی پارلمان به رهبری مری کریگ اعلام کرد که تأثیر اجتماعی و زیست محیطی «فست مد» یکبار مصرف را بررسی خواهد کرد. هدف بازسازی صنعت و پایدار کردن آن است.

 

این نوع دستورالعمل تفاوت ایجاد می کند. علیرغم افزایش آگاهی از بی عدالتی های اجتماعی و زیست محیطی موجود در چرخه مصرف و بندکشی که بر نحوه لباس پوشیدن ما حاکم است، تغییرات اساسی کند بوده است. ما در حال حاضر سالانه 100 میلیارد لباس جدید تولید می کنیم که عمدتاً از منابع بکر تولید می شود. و طبق گزارش اخیر سازمان غیردولتی محیط زیست Stand.Earth، صنعت مد مسئول 8 درصد از آلودگی آب و هوای جهانی است.

 

اگر تجارت پوشاک متعلق به یک کشور بود، چهارمین آلوده کننده بزرگ آب و هوا روی زمین بود. بنابراین کمیته وظیفه ای کاملاً در پیش دارد. در اینجا پیشنهادهای امیدوارکننده من برای اینکه اگر انقلاب پایدار مد موفق شود، کمد لباس شما در یک دهه آینده چگونه خواهد بود، وجود دارد.

 

 

موارد سبز کننده صنعت مد

 

 

1. الیاف میوه ای خواهد بود

در کمد لباس ما پنبه، محصول تشنه اشباع شده از آفت کش ها، و پلی استر که از نفت گرفته می شود، غالب است. اینها توسط الیاف به اصطلاح "ثروت حاصل از ضایعات" از جمله "ابریشم موز" (از ساقه گیاهان موز) و "چرم های میوه" به ویژه از آناناس جابجا می شوند. برند اسپانیایی پیناتکس قبلاً دومی را به بازار آورده است. یک متر مربع چرم آناناس از 480 برگ ضایعات آناناس استفاده می کند و نیمی از هزینه چرم سنتی گاوی است (و، طرفداران آن ادعا می کنند، کسری از هزینه زیست محیطی پرورش دام است).

 

2. کیسه ای را حمل می کنید که از مخمر تخمیری ساخته شده است

Modern Meadow، مستقر در نیوجرسی در ایالات متحده، با استفاده از مواد اولیه قندی روی سلول های مخمری که برای ایجاد کلاژن مهندسی شده اند، سر و صدا ایجاد کرده است. سپس به صورت ورقه‌ای فشرده شده و دباغی می‌شود (در یک فرآیند سازگار با محیط زیست) تا چرم بدون گاو ایجاد شود. این چرم زیستی هوشمند در سال 2020 به صورت تجاری در دسترس قرار خواهد گرفت، اما نمونه های کوچک با واقع گرایی کم آلاینده و دوستدار حیوانات، بسته مد را به دیوانگی وارد کرده است. در همین حال، در ساحل غربی، Bolt Threads در حال تکمیل هنر دم کردن ابریشم از سلول های مخمر است.

 

 

 

 

3. رنگ ها طبیعی تر خواهند بود

انتظار می رود تعداد فزاینده ای از برندها رنگ های شیمیایی سمی را حذف کنند و به رنگدانه هایی از گیاهان، ملاس قند و میکروارگانیسم ها سیفون کنند تا فلزات سنگین، اسیدها و حلال ها را از بین ببرند. طبق آزمایشات، این تکنیک ها از یک دهم آب رنگرزی معمولی نیز استفاده می کنند. اگر از طرفداران پالت رنگی لری هستید، نگران نباشید. این رنگ‌های نسل بعدی شامل رنگ‌های وحشی‌تر طبیعت است، نه فقط رنگ‌های خنثی فرنی.

 

کیف، قاب گوشی و کفش ساخته شده از Piñatex.

4. ماشین لباسشویی شما می تواند توسط قانون و یک برنامه سبز تنظیم شود

صنعت پوشاک به سمت مواد مصنوعی مشتق شده از نفت مهاجرت کرده است، اما نشان داده شده است که این مواد میکروالیاف (قطعات پلاستیکی زیر 5 میلی متر) را از بین می برند، که به طور بالقوه برای محیط های آبی فاجعه ای ایجاد می کند. پیش از این، مجلس ایالتی کالیفرنیا قانونی را تحت فشار قرار داده است که بر اساس آن لباس‌های حاوی 50 درصد پلی‌استر باید دارای برچسب هشدار ریزش میکروفیبر باشند و توصیه می‌کند لباس‌ها باید با دست شسته شوند. اگر نشان داده شد که فیلترهای ماشین لباسشویی و کیسه های لباس ریز مشبک حاوی میکروفیبرها در طول شستشو با ماشین لباسشویی هستند، انتظار داشته باشید که اینها اجباری شوند.

 

 

 

5. یک ژاکت پشمی مانند کیف بیرکین ارزشمند خواهد بود

هنگامی که می خواهید در چیزی خاص بچرخید، پنبه و پشم ارگانیک می پوشید. نچرال ها پارچه های ارزشمند و گرانبهایی خواهند بود که باید از آنها مراقبت، محافظت و به عنوان میراث تحویل داده شوند. (همچنین به دلیل عدم ریزش ریز فیبرها مورد قدردانی قرار خواهند گرفت.) یک ارزیابی جدید از طبیعت ها به نفع رشد پشم احیا می شود: ادعا می شود که نگهداری گله های گوسفند و بز در اندازه های پایدار در علفزارها به جداسازی کربن، احیای حوضه های آبخیز و بهره مندی از زیستگاه های حیات وحش کمک می کند. .

 

6. شما در حریر ورزش خواهید کرد و جامپرهای شما کوچک نمی شوند

اگر می‌خواهید این فرهنگ نساجی جدید شجاع را ترسیم کنید، عاقلانه است که از پتنت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها پیروی کنید، و به نظر می‌رسد که آنها به Silk Inc اشاره می‌کنند که توسط شش اختراع بریتانیایی که ۷۵ فرمول شیمیایی را پوشش می‌دهند، پشتیبانی می‌کنند. نشان داده شده است که فرآیند ایجاد پروتئین ابریشم در آب، ابریشم را از آب گریز به آب گیر (که برای لباس های ورزشی ضروری است) تغییر می دهد. همچنین می توان از آن برای پوشش کشمیر یا نایلون برای ایجاد پشم و سایر مواد در برابر انقباض استفاده کرد.

 

 

 

7. شما لباس خود را چاپ خواهید کرد ...

ابتدا بدن خود را اسکن سه بعدی می کنید. سپس، برای تناسب دقیق، فایلی را با طرح دلخواه خود می‌خرید و لباس‌های خود را چاپ سه بعدی یا سه بعدی در خانه یا فروشگاهی مشخص می‌بافید. طراحانی مانند Danit Peleg در حال حاضر پیشگام این رویکرد هستند، که موجودی هدر رفته و تولید اضافی را از معادله خارج می کند. طراحی سه بعدی Peleg توسط اسنوبوردیست المپیکی امی پردی در مراسم افتتاحیه پارالمپیک ریو با سر و صدای زیادی پوشیده شد. سال گذشته Peleg اولین لباس کاملاً قابل تنظیم و شخصی سازی شده با چاپ سه بعدی را برای فروش آنلاین تولید کرد. مسلماً چاپ قطعات 100 ساعت طول کشید، اما پیشرفت در فناوری چاپ به این معنی است که این فرآیند باید در یک دهه به سرعت انجام شود.

 

 

 

8.  تاجر پارچه خود باشید

احتمالاً بخش بزرگی از کمد لباس شما توسط مارک های مورد علاقه شما بازسازی یا بازسازی می شود. "تجارت مجدد" در حال حاضر شروع به کار کرده است: برند پاتاگونیا در فضای باز با فروشنده آنلاین Yrdle همکاری کرده و وب سایت Worn Wear را به آرامی راه اندازی کرده است. شما لباس های از قبل پوشیده خود را به مغازه ای برمی گردانید و از آنجا اعتبار دریافت می کنید. آنها پردازش می شوند (و بدون آب شسته می شوند)، تقویت می شوند و به صورت آنلاین با هزینه کمتری نسبت به نو فروخته می شوند.

 

 

چرم مصنوعی مدرن Meadow که با استفاده از مخمر ساخته شده است.

 

در حال حاضر نمی‌توانیم مصرف مد را کنترل کنیم: یک نظرسنجی توسط اپلیکیشن بازیافت مد reGAIN نشان داد که 27 درصد از لندنی‌ها لباس‌های ناخواسته را مستقیماً در سطل زباله می‌ریزند. تصور کنید که این حالت معکوس شده باشد و چنان تقاضای جهانی برای نخ های مصرف شده شما وجود داشته باشد که هر روز یک سازمان با شما تماس بگیرد و از شما بپرسد که آیا شلوارتان را تمام کرده اید یا خیر. این اتفاق خواهد افتاد.

 

 

 

9. لباس های خود ترمیم کننده

در دانشگاه ایالتی پن در ایالات متحده، پروتئین های دندان ماهی مرکب به مایع تبدیل شده و برای پوشش مواد استفاده می شود. هنگام پاره شدن، پارچه را می توان با قرار دادن دو لبه پاره شده در کنار هم ترمیم کرد. بدون درز، بدون چسب و بدون نخ است - فقط آب گرم اضافه کنید. حجم اندک پروتئین‌هایی که در حال حاضر تولید می‌شوند برای کاربردهای پزشکی در نظر گرفته شده‌اند، اما در یک دهه می‌توانست به پوشاک نیز منشعب شود، به این معنی که می‌توانید نخ و سوزن خود را دور بیندازید (اگر از معدود افرادی هستید که هنوز زحمت می‌کشید این کار را انجام دهید. و ترمیم، یعنی).

 

 

 

10. شخص دیگری صاحب لباس شما خواهد شد

در بریتانیا، حدود 30 میلیارد پوند لباس بدون پوشیدن در کمد لباس‌های برآمده آویزان می‌شود. موضوع اشتراک‌گذاری به تازگی واقعی شده است: هفته گذشته آرماریوم، شرکت استخدام مد لوکس در ایالات متحده، با براونز، لباس‌فروش لوکس، نیروهای خود را ملحق کرد تا استخدام و به اشتراک گذاشتن یک رتبه را افزایش دهد. در حال حاضر، این یک سرویس اجاره نادر برای افرادی است که به راحتی می توانند از طراحان سطح بالا خرید کنند. اما این تازه شروع است.

 

 

 

 

 

 

 

سبد خرید