تاریخچه و نگاهی به اصطلاح و سبک ( ready to wear ) آماده برای پوشیدن ( 2023 )

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

آماده برای پوشیدن

آماده پوشیدن یا (prêt-à-porter) ؛ به اختصار RTW؛ خارج از قفسه یا خارج از گیره در استفاده معمولی اصطلاحی است برای لباس های آماده، که در شرایط آماده در اندازه های استاندارد به فروش می رسد، به طور متمایز از لباس های ساخته شده یا سفارشی که متناسب با قاب یک فرد خاص است. به عبارت دیگر لباسی است که در سایزهای مختلف تولید انبوه می شد و به جای اینکه برای یک نفر طراحی و دوخته شود، به این صورت فروخته می شد. اصطلاح خارج از گیره گاهی اوقات برای مواردی غیر از لباس، مانند کیف های دستی استفاده می شود.

 

 

 

 

لباس های آماده جایگاه نسبتا متفاوتی در حوزه مد و لباس های کلاسیک دارد. در صنعت مد، طراحان لباس‌های آماده تولید می‌کنند که در نظر گرفته شده است بدون تغییر قابل‌توجهی پوشیده شوند، زیرا لباس‌هایی که با اندازه‌های استاندارد ساخته می‌شوند برای اکثر افراد مناسب است. آن‌ها از الگوهای استاندارد، تجهیزات کارخانه و تکنیک‌های ساخت سریع‌تر برای پایین نگه‌داشتن هزینه‌ها در مقایسه با نسخه‌های سفارشی دوخته شده همان کالا استفاده می‌کنند. برخی از خانه‌های مد و طراحان مد، خطوط تولید انبوه و تولید صنعتی آماده پوشاک را تولید می‌کنند، در حالی که برخی دیگر لباس‌هایی را ارائه می‌کنند که منحصر به فرد نیستند اما در تعداد محدود تولید می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه 

پوشاک مردانه و بچه گانه

یونیفرم های نظامی آماده به صورت انبوه در طول جنگ 1812 در ایالات متحده تولید شد. لباس‌های آماده برای پوشیدن مردانه با کیفیت بالا به زودی پس از آن به طور کلی در دسترس قرار گرفت، زیرا برش‌های نسبتاً ساده، چاپلوس و رنگ‌های خاموش مد معاصر، اندازه‌های متناسب را در تولید انبوه ممکن می‌سازد.

 

در سال 1868، ایزیدور، بنجامین و مدست دواچتر هنگام افتتاح اولین فروشگاه های زنجیره ای، Dewachter frères (برادران Dewachter) لباس های آماده برای مردان و کودکان را به مشتریان بلژیکی ارائه کردند. تا سال 1904، این زنجیره توسط پسر ایزیدور، لوئیس مدیریت می‌شد و به 20 شهر و شهرک در بلژیک و فرانسه افزایش یافته بود و برخی از شهرها دارای چندین فروشگاه بودند. لوئیس دواچتر همچنین با نام مستعار لوئیس دیویس به یک هنرمند منظره بین المللی مشهور تبدیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید