نابغه پانک در 81 سالگی در گذشت ( 2023 )

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

ویوین وست وود،در 81 سالگی  درگذشت. سبک پانک تحریک آمیز را به مد بالا آورده است

مغازه لندنی که او با مالکوم مک لارن اداره می کرد، یک دوره را تعریف می کرد. کریسی هایند گفت: «فکر نمی‌کنم پانک بدون ویوین و مالکوم اتفاق بیفتد

 

ویوین وست وود، طراح که ظاهر پانک را با استفاده از نمادهای راک، سلطنت، هنر و مذهب به عنوان نقوش تکراری در مجموعه‌هایی که مزیتی سرکش به سبک بریتانیایی به ارمغان آورد و  تعریف کرد، قبل از اینکه به یک حرفه طولانی و تاثیرگذار به عنوان یک طراح مد با رگه فعال، روز پنجشنبه در محله کلافام در جنوب لندن درگذشت. او 81 ساله بود.

 

مرگ او توسط شرکت وی، ویوین وست وود، اعلام شد که علت آن را مشخص نکرد.

 

خانم وست وود فقط 30 سال داشت که او و دوستش مالکوم مک لارن که به عنوان یک امپرساریو موسیقی به مدیریت  ادامه می داد فروشگاهی به نام Let It Rock در خیابان 430 King’s Road در لندن باز کردند. کسب‌وکاری که دارای تابلوی وینیل صورتی در جلو بود، یک کسب‌وکار غیر متعارف بود و لباس‌های فتیش و مدهای الهام‌گرفته از ظاهر پسر تدی دهه 1950 را به فروش می‌رساند.

 

در شکل دادن به ظاهر آن دوران، خانم وست وود به عنوان مادرخوانده پانک شناخته شد. پس از پایان همکاری او با آقای مک لارن، او شروع به طراحی مجموعه هایی به نام خودش کرد و به زودی شهرت بین المللی پیدا کرد.

 

او در ادامه فروشگاه‌های بیشتری را در لندن و سراسر جهان افتتاح کرد. خلاقیت های تحریک آمیز او در سوپر مدل ها و افراد مشهور ظاهر شد و بر مد اصلی تأثیر گذاشت. کرست، کفش پلت فرم و مینی کرینی (ترکیبی کرینولین ویکتوریایی و مینی دامن) از ویژگی های او شد.

 

ورونیک هایلند، نویسنده کتاب «کد لباس: باز کردن قفل مد از نگاه جدید به صورتی هزاره ای» گفت: «مردم واقعاً او را با پانک و زیبایی شناسی مرتبط می دانند، که دقیق است و اینکه  چگونه نام خود را به دست آورده است، اما او خیلی بیشتر از این ها خلاقیت و توانایی دارد. ” (2022)، در مصاحبه ای برای این آگهی ترحیم گفت. او متاثر از تاریخ هنر، نقاشی های استاد قدیمی بود. او روی سنت انگلیسی خیاطی بسیار متمرکز است

 

خانم وست‌وود در خاطراتی که در سال 2014 منتشر شد و به سادگی «ویوین وست‌وود» نام داشت، نوشت که مردم «به‌نظر می‌رسند هنوز هم تعجب می‌کنند که شما چطور می‌توانید در پانک بوده‌ و هستید  و سپس در مد لباس باشید، اما همه چیز به هم مرتبط است».

 

او نوشت: «می بینید که موضوع مد نیست. "برای من، این موضوع ( صنعت مد ) در مورد داستان گویی  است. درباره ایده هاست

 

فروشگاه King's Road همیشه نگاهی به وسواس صاحبان خود از کلاس، مد و نزاکت داشت. با گذشت سال‌ها، نام آن اغلب تغییر می‌کرد - آن را به‌صورت مختلف Let It Rock می‌شناختند. خیلی سریع برای زندگی کردن، خیلی جوان برای مردن. رابطه ی جنسی؛ فتنه گران؛ و پایان جهان اجناس آن نیز اغلب تغییر می کرد.

 

خانم وست‌وود این لباس‌ها را درست کرده است، که ممکن است شامل پیراهن‌هایی با عکس‌های بریده شده از دختران یا لباس‌های زیر میخ‌دار باشد که از تی‌شرت‌هایی با شعارهایی مانند «ویران کن» یا «معقول باش، غیرممکن را بخواه». اما در نهایت به اصل مد و رفتار اجتماعی بی نهایت پایبند است.

 

 

خانم وست وود در خاطرات خود که با ایان کلی نوشت، گفت: "من خود را به عنوان یک طراح مد نمی دیدم، بلکه کسی بودم که می خواستم از طریق لباس پوشیدن و لباس پوشیدنم با وضعیت فاسد موجود مقابله کنم."

 

دیو آتل یک خداحافظی صمیمانه (و خنده دار) با کارولینز دارد

گاهی اوقات انتخاب‌های خانم وست‌وود و آقای مک‌لارن، از یک دانش‌آموز ترک مدرسه هنر که از تئاتر پوچ که توسط موقعیت‌گرایان فرانسوی حمایت می‌شد الهام گرفته بود که شاید  می‌تواند بحث‌برانگیز باشد. این در حالی است که آنها زمانی صلیب شکسته را در طرح های خود گنجانده بودند. او بعداً توضیح داد: «ما فقط به نسل قدیمی‌تر می‌گفتیم: «ما ارزش‌ها یا تابوهای شما را نمی‌پذیریم و همه شما فاشیست هستید». 

 

آنها فروشگاه را به عنوان یک آزمایشگاه و یک سالن می دیدند. زمانی که آقای مک لارن گروه خود  را مدیریت کرد و جانی راتن را به عنوان خواننده اصلی آن‌ها انتخاب کرد، خانم وست‌وود تی‌شرت‌هایی از فروشگاه و شلوارهای بند به آنها پوشید که با زنجیر و تیغ تزیین شده بود. آهنگ‌های آن‌ها با نام‌هایی مانند «Anarchy in the U.K» که به شدت پخش می‌شوند. و «خداوند ملکه را نجات بده»، موسیقی متن نیهیلیسم بریتانیا در دهه 1970 بود.

 

خانم وست وود در سال 2013 به هارپرز بازار گفت: «من حدود 36 سال داشتم که پانک اتفاق افتاد و از آنچه در جهان می گذشت ناراحت بودم. دنیا بسیار فاسد و بد مدیریت است، مردم رنج می برند، جنگ ها، همه این چیزهای وحشتناک

 

کریسی هایند، که بعدها خواننده اصلی گروه Pretenders شد، دستیار مغازه بود. در خاطرات خانم وست وود از او نقل شده است که "فکر نمی‌کنم پانک بدون ویوین و مالکوم اتفاق بیفتد."

 

او ادامه داد: «چیزی اتفاق می‌افتاد، و ممکن بود پانک نامیده می‌شد، اما حتی در آمریکا اینطور به نظر نمی‌رسید. و ظاهر مهم بود

 

ویوین ایزابل سوایر در 8 آوریل 1941 در گلوسوپ، روستایی در دربی شایر، از خانواده گوردون و دورا (بال) سویر به دنیا آمد. خانواده او یک خانواده یقه آبی بودند. پدرش در طول جنگ جهانی دوم در یک کارخانه مهمات و هواپیما کار می کرد و مادرش در یک کارخانه پنبه محلی کار می کرد.

 

در سال 1957، والدین او تصمیم گرفتند به هارو، در شمال غربی لندن نقل مکان کنند تا به فرزندان خود فرصت های بیشتری بدهند. ویوین که اولین کلاس خیاطی خود را در 8 سالگی گذرانده بود، برای مدت کوتاهی در مدرسه هنر هارو شرکت کرد. او بعداً قبل از تحصیل در یک کالج تربیت معلم، در یک کارخانه کداک کار کرد، جایی که به کودکان خردسال آموزش می‌داد، اما همیشه نامتعارف بود: او در خاطرات خود به یاد می‌آورد که یک بار در کلاسی 8 ساله شرکت کرده بود تا «نبرد کشتی پوتمکین»، حماسه سرگئی آیزنشتاین را ببیند. فیلم 1925 درباره انقلاب پرولتاریا.

 

او در یک رقص با درک وست وود، یک ابزار کار شاگرد آشنا شد. آنها در ژوئیه 1962 ازدواج کردند. فقط چند ماه پس از به دنیا آوردن پسرشان، بن، او آقای وست وود را ترک کرد. این زوج در سال 1965 طلاق گرفتند.

 

آقای مک لارن در سال 1965 با برادرش گوردون دوست بود. او در خاطرات خود در مورد آقای مک لارن نوشت: "من می توانستم با صحبت کردن با او پیشرفت کنم." پسر آنها، جوزف کوره (نام خانوادگی مادربزرگ پدری او بود)، در سال 1967 به دنیا آمد.

 

 

این زوج در سال 1981 به رابطه عاشقانه خود پایان دادند اما تا سال 1984 شرکای تجاری خود باقی ماندند و تا آن زمان فروشگاه آنها متعلق به خانم وست وود شده بود.

 

 

لباس‌های خانم وست‌وود در فرهنگ عامه، از جمله در فیلم اقتباسی سریال تلویزیونی «سکس و شهر» در سال 2008 به‌طور برجسته‌ای به چشم می‌خورد. زمانی که کیت وینسلت بازیگر بریتانیایی برای فیلم «تایتانیک» نامزد جایزه اسکار شد، در مراسم اسکار لباس ویوین وست‌وود به تن کرد.

 

همانطور که نیویورک تایمز در سال 2017 اشاره کرد، خانم وست‌وود در طول زندگی‌اش «یک فعال محیط‌زیست و سیاسی پر سر و صدا بود که مجموعه‌هایش همیشه مانیفست و دعوت به تجمع هستند». در یک نمایش در آن سال، او از مخاطبانش خواست که به انرژی سبز روی آورند و توجه خود را به محیط زیست متمرکز کنند.

 

در سال 2020، خانم وست وود برای اعتراض به زندانی شدن جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، لباس زرد روشنی به تن کرد و خود را در یک قفس غول پیکر پرنده در خارج از دادگاه لندن حبس کرد. او گفت: «من جولیان آسانژ هستم. «من قناری در قفس هستم. اگر من در معدن زغال سنگ در اثر گاز سمی از بین بروم، این سیگنال است.

 

خانم وست وود در خاطرات خود نوشت: "کاری که من اکنون انجام می دهم، هنوز هم پانک است." «هنوز فریاد زدن درباره بی عدالتی و وادار کردن مردم به فکر کردن است، حتی اگر ناراحت کننده باشد.

 

"من همیشه از این نظر پانک خواهم بود."

 

 

ترجمه از مجله بنیادی 

نویسنده : ماریسا میلتزر 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید