چکمه های صد در صد تجذیذ پذیر از یک برند ایتالیایی (2023-2024)

 

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

Bottega Veneta اولین چکمه "100 درصد زیست تخریب پذیر" را معرفی کرد

 

خانه مد ایتالیایی Bottega Veneta مدل هایی را با کفش های ساخته شده از نیشکر و قهوه که به ادعای این برند کاملاً زیست تخریب پذیر هستند، به کت واک فرستاد.

 

این چکمه‌های درشت، ترکیبی از پاپوش و چادر، توسط مدل‌های زن و مرد در نمایشگاه پاییز زمستان 2020 این برند در هفته مد میلان به نمایش درآمدند.

 

 

این لاستیک با مولکول های طبیعی از جمله مولکول های مشتق شده از نیشکر و قهوه به جای مواد شیمیایی مصنوعی ساخته شده است.

 

این بدان معناست که پس از قرار گرفتن در زیر زمین یا در یک محیط کنترل شده تحت شرایط نوری و رطوبت خاص همراه با حضور میکروارگانیسم ها، ظرف یک سال تجزیه زیستی خواهند شد.

 

 

 

پس از تبدیل شدن به اولین برند لوکسی که گواهینامه LEED را برای دفتر مرکزی خود دریافت کرد، این آخرین حرکت به سمت پایداری برای Bottega Veneta است که مدت ها مترادف با کالاهای چرمی بوده است.

 

برندهای لوکس از گوچی گرفته تا پرادا و باربری قبلاً بدون خز حیوانات رفته‌اند و توجه به چرم معطوف شده است، نه فقط به دلیل ظلم به حیوانات، بلکه به دلیل تأثیرات زیست‌محیطی این مواد.

 

چرم نیاز به پرورش انبوه دام دارد که منجر به انتشار گازهای گلخانه ای، جنگل زدایی و مصرف سریع منابع طبیعی محدود می شود. همچنین شامل آلودگی شیمیایی ایجاد شده در فرآیند دباغی و فرآوری چرم می شود.

 

 

 

 

گروه Kering - که در زیر مجموعه  Bottega Veneta و همچنین Gucci و Balenciaga قرار دارد - قبلاً برای جلوگیری از آلودگی احتمالی منابع آب محلی، دباغی بدون فلز را برای حدود 24 درصد مجموعه های خود معرفی کرده است.

 

این بخشی از یک فشار پایداری گسترده تر است که باعث شد این گروه سال گذشته اعلام کرد که کاملاً کربن خنثی خواهد بود. این کشور متعهد شد تا سال 2025 انتشار گازهای گلخانه ای را برای تمام خانه های مد مرتبط با خود تا 50 درصد کاهش دهد و همچنین با سرمایه گذاری در پروژه های حفاظت از جنگل و تنوع زیستی، همه انتشار گازهای گلخانه ای را جبران کند.

 

اگرچه این جدیدترین مجموعه تحت مدیریت خلاق دانیل لی همچنان دارای قطعات چرمی، از جمله چکمه‌های وسترن و کیسه‌های منگوله‌دار در سبد بافته این برند Intrecciato است، این حرکت به سمت کفش‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر نشان می‌دهد که Bottega Veneta حداقل شروع به بررسی گزینه‌های جایگزین کرده است.

 

چکمه‌ها از مشکلات بسیاری از جایگزین‌های خز و چرم مصنوعی که با مشتقات سوخت فسیلی مانند پلی‌اورتان و PVC ساخته شده‌اند، دوری می‌کنند. اما یک بحث مداوم در جامعه طراحی در مورد اینکه آیا پلاستیک های زیستی مشتق شده از موادی مانند نیشکر واقعا گزینه پایدارتری هستند یا خیر، در جریان است.

 

این مواد غذایی تا حد زیادی نیاز به حمل و نقل از خارج از کشور با هزینه کربن زیاد دارند، در حالی که منابع فزاینده کمی را از مصرف انسان منحرف می کنند.

 

در جای دیگر، استلا مک کارتنی از طراحی مد پایدار حمایت می کند و با آدیداس همکاری می کند تا نسخه ای بدون ظلم از مربی کلاسیک استن اسمیت این برند و همچنین یک لباس تنیس زیست تخریب پذیر ساخته شده از ابریشم مصنوعی عنکبوت ایجاد کند.

 

خارج از بازار گران‌قیمت، طراحان جوان سعی کرده‌اند با ساختن تی‌شرت‌های قابل کمپوست از جلبک‌ها و خمیر چوب و لباس‌های بیرونی که به جای غاز یا جایگزین‌های مصنوعی آن، با گل‌های وحشی پر شده‌اند، با ردپای قابل توجه محیطی صنعت مد مقابله کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

سبد خرید