بلاک چین و تاثیر آن بر صنعت مد (2022)

 

 

مجله بنیادی 

 

 

 

چگونه بلاک چین می تواند مد را شفاف تر و پایدارتر کند؟

برخی از فناوری ها صنعت را به سمت مسئولیت پذیری بیشتر سوق می دهند

درک فناوری بلاک چین برای کسانی که با آن آشنایی ندارند آسان نیست. این مانند توضیح دادن اینترنت برای کسی در دهه 1980 است. این ناملموس و جدید است - اگرچه ساده است، اما در ابتدا مخل و ​​چالش برانگیز است. در مد، در کوتاه مدت، بلاک چین ابزاری قدرتمند برای شفاف‌تر کردن این صنعت، به حداقل رساندن آلاینده ها و ضایعات است و همچنین شستشوی سبز، و نزدیک‌تر کردن مصرف‌کنندگان به داستان (طولانی) پشت لباس‌هایشان است.

 

Neliana Fuenmay بنیانگذار A Transparent Company و پیشگام در ادغام بلاک چین در زنجیره تامین مد است. او از لندن آمد تا دقیقاً در مورد آن در طول پانل بلاک چین در Good Fashion Arena که توسط بنیاد C&A در Sustainable Brands سائوپائولو تبلیغ می شود صحبت کند. او کمی در مورد مطالعه موردی که در آن شرکت داشت به ما گفت، اولین قطعه مد را از فیبر و الیاف و آغاز راه تا فروشگاه از طریق بلاک چین ردیابی کرد. او قبل از پوشاک و پوشاک، روی پیاده‌سازی بلاک چین در زنجیره تامین نارگیل و ماهی تن کار می‌کرد و حرکت آن را از آسیا به اروپا دنبال می‌کرد.

 

تاریخچه نلیانا با مد چندی پیش آغاز شد. او در سن 31 سالگی و فارغ التحصیل از کالج مد لندن، شروع به تجربه یک بحران ارزشی کرد. مسائلی مانند آلودگی، شرایط کاری بد، و زنجیره تامین به همان اندازه که مات و تکه تکه شده باشد، در تقابل با اشتیاق ذاتی او برای مد قرار گرفت. او قبل از بازگشت به لندن در طی مصاحبه ای که با آن موافقت کرد، گفت: «وقتی از این چیزها آگاه می شوید، دو راه دارید: یا نادیده بگیرید یا کاری در مورد آن انجام دهید». او در بلاک چین این امکان را یافت که کاری در مورد آن انجام دهد.

 

اما به هر حال بلاک چین چیست؟ به قول نلیانا، این یک لایه اطلاعاتی است که به هر کسی، در این مورد، از زنجیره تامین، اجازه می دهد ادعایی را اثبات کند. در مورد پایداری، کیفیت و حتی اصالت باشد. نام آن خلاصه می‌شود: بلوک‌های [اطلاعات/معاملات] در یک زنجیره.

 

برای کنترل زنجیره تولید، بلاک چین به یک شماره شناسایی روی هر محصول ملموس می شود، چیزی شبیه پاسپورت، جایی که تمام اطلاعات مسیر آن باز، به اشتراک گذاشته شده و فاسد نشدنی است. مردم قبلاً این کار را با قلم و کاغذ انجام می دهند. او توضیح می‌دهد که استفاده از بلاک چین همه این اطلاعات را به روشی غیرمتمرکز دیجیتالی می‌کند.

 

به عنوان مثال، امروزه هنگامی که مقدار زیادی پنبه از مزرعه خارج می شود، از طریق سیستم های بسته (یا حتی قلم و کاغذ) کنترل می شود. معمولاً فاکتور فروش و بارنامه صادر می شود و این اطلاعات مربوط به این قطعه خاص نزد تولیدکنندگان نگهداری می شود. زمانی که حامل پنبه را به شرکت نساجی تحویل می دهد، آنها یک کاغذ امضا می کنند و باید فاکتور خرید صادر کنند و غیره. این فرآیندها مواد خام را تا زمانی که در هر مرحله از زنجیره به محصول نهایی تبدیل شود، همراهی می کنند. با ذخیره همه این اطلاعات در یک سیستم بلاک چین، به جای سیستم های داخلی یا آنالوگ، بلوک های اطلاعاتی جمع می شوند و خود اعتبارسنجی می شوند. هنگامی که اطلاعات وجود دارد، برای همیشه در آنجا باقی می‌مانند - و برای هر کسی که یک کد QR یا خواننده NFC در تلفن همراه خود دارد در دسترس است.

 

اولین محصول مد که از طریق بلاک چین ردیابی شد، یک جامپر توسط طراح دانمارکی مارتین جارلگارد بود. همکاری بین Provenance، A Transparent Company و آژانس نوآوری کالج مد لندن، امکان ثبت و ردیابی هر مرحله از فرآیند را از طریق بلاک چین از طریق برنامه Provenance فراهم کرده است. از برش آلپاکا در مزرعه مد بریتانیایی آلپاکا گرفته تا ریسندگی در کارخانه دو ریورز، تا بافندگی در Knitster LDN و در نهایت برای استفاده به عنوان پارچه در Martine Jarlgaard لندن. این قطعه دارای کدی است که با خواندن آن، تمام تاریخچه آن با جزئیات نشان داده می شود. در این مورد، ما حتی می دانیم که مواد خام از کدام آلپاکاها تهیه شده است:

 

نویسنده : ماریانا کولراتو 

ترجمه مجله بنیادی 

سبد خرید